Shqipëria

Shqipëri: Në shtator do të rihapen shkollat

Klasat do jenë me grupe të vogla

Së fundi, Qeveria e Shqipërisë dhe Komiteti i Ekspertëve ka vendosur shkollat të rihapen për nxënësit në shtator, përcjell albinfo.ch.

Lajmi është bërë me dije nga vetë kryeministri Edi Rama, që përmes një postimi në “Facebook” njofton rinisjen e vitit të ri shkollor.

“Shkollat do të hapen.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një komunikim për situatën, arsyetimin tonë dhe masat paraprake që po merren për hapjen shkollave, në kushtet kur të gjitha vendet e botës po diskutojnë këtë çështje delikate dhe kanë zgjedhur rrugë të ndryshme për hapjen e shkollave apo jo pak vende nuk kanë vendosur ende, nëse do t’i hapin’.

Nga ana tjetër, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, tha: “Ka shkolla që do t’i ndajmë në turne dhe shkolla të tjera në zonat e tërmetit, që kanë një numër shumë të madh nxënësit dhe kemi menduar t’i ndajmë në turne ose në shkolla të tjera afër.

Ne kemi menduar t’i hapim shkolla me shumë kujdes. Duke parë modelet e vendeve të tjera, që kanë klasa të vogla, si Francën dhe Gjermaninë, që kanë vendosur t’i hapin në grupe të vogla, edhe ne duam t’i hapim shkollat, por sipas specifikave që kanë shkollat individuale dhe duke kombinuar edhe mësimin online apo në rastet kur duhet të mbyllet një shkollë. Bashkitë duhet të fillojnë të përgatiten tani për hapjen e shkollave. Kërkojmë dhe mbështetjen e Ministrisë së Shëndetësisë për të na mbështetur në hapjen e shkollave në shtator”, është shprehur ajo.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI