Lajme

Shumica e ministrave zviceranë janë vaksinuar

Më shumë se 60,000 njerëz në Zvicër janë vaksinuar kundër Covid-19 që nga fundi i dhjetorit. Plani është të vaksinohen gjashtë milionë njerëz deri në verë

Është konfirmuar nga zëdhënësi i qeverisë André Simonazzi se disa ministra të qeverisë zvicerane tashmë kanë marrë vaksinat e koronavirusit, transmeton albinfo.ch.

Por ai nuk deshi t’i zbulonte agjencisë së lajmeve Keystone-SDA se cilët ministra kishin marrë vaksinën.

Po ashtu, ai tha se goditja po administrohej në përputhje me strategjinë e vaksinimit të qeverisë dhe në lidhje me kërkesat për punë të anëtarëve të qeverisë.

Më shumë se 60,000 njerëz në Zvicër janë vaksinuar kundër Covid-19 që nga fundi i dhjetorit, transmeton albinfo.ch. Plani është të vaksinohen gjashtë milionë njerëz deri në verë.

Të martën e kaluar, rregullatori i shëndetit Swissmedic dha dritën jeshile për përdorimin ‘të menjëhershëm’ të vaksinës të prodhuar nga kompania amerikane Moderna. Është vaksina e dytë që miratohet në vend pasi Pfizer / BionTech u lejua për përdorim më 20 dhjetor. Vaksina Pfizer / BionTech tashmë është administruar në Zvicër dhe një dërgesë e mëtejshme pritet të bëhet më 18 janar. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI