Lajme

Slloveni: Një kosovar infektohet me variantin e ri COVID

Rasti i parë i variantit shumë të transmetueshëm të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar është konfirmuar zyrtarisht në Slloveni në një shtetas të Kosovës me qëndrim të përkohshëm në Slloveni i cili mbërriti nga Belgjika, njoftoi Kryeministri Janez Jansha, përcjell albinfo.ch

“Nëse rezulton se ky variant i virusit, i cili është më ngjitës dhe përhapet më shpejt në vend, kjo do të nënkuptojë se situata në lidhje me përhapjen e virusit është “jashtëzakonisht e rëndë”, por nëse rezulton të jetë relativisht e vogël në të gjitha rajonet, atëherë qeveria do të mbetet në vlerësimin se epidemia “mund të kontrollohet”, tha tutje Jansha.

Ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të jenë jashtëzakonisht seriozë, veçanërisht situata që disa masa, sipas një vendimi të mëparshëm të qeverisë, do të qetësohen javën e ardhshme dhe që shkollat do të rihapen për tre nxënës të shkollës fillore, dhe kopshtet për të gjithë fëmijët, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI