Lajme

Super ylli i tenisit zviceran, sot mbush 39 vjet

Federer është ambasadori më i mirë i Zvicrës jashtë vendit

Sot lojtari zviceran superyll i tenisit mbush 39 vjet! Atleti zviceran më i njohur në botë mban rekordin botëror për lojrat teke për burra me 20 fitore në Grand Slam, shkruan albinfo.ch.

Roger Federer projekton një imazh të një Zvicre moderne dhe të hapur. Në vitin 2019 ai arriti në pikë referimi të 100 titujve të karrierës. Ekspertët ndajnë pikëpamjet e tyre mbi rolin ndërkombëtar të Federer

Presidenti i Tenisit zviceran René Stammbach beson se Roger Federer është ambasadori më i mirë i Zvicrës jashtë vendit, duke përdorur një anekdotë për të ilustruar pikën: “Kohët e fundit e gjeta veten në një fshat të vogël, të largët në Argjentinë, ndërsa isha në një udhëtim personal. Kur njerëzit dëgjuan se isha zvicëran, ata e përmendi Federer sesa për orë apo çokollatë. Askush nuk është më mirë të shesë Zvicrën jashtë vendit “.

Zëdhënësi Zviceran i Turizmit, Véronique Kanel pajtohet me gjithë zemër. “Megjithëse Federer jep pamjen e lehtë, ai qëndron për besueshmëri, këmbëngulje dhe punë të palodhur. Ai ka një apel ndërkombëtar dhe promovon një imazh pozitiv të një Zvicre moderne, të lehtë dhe të hapur.” /Albinfo.ch