Të tjera

Federer, tenisti më i paguar në histori të sportit të bardhë

Kontrata më e pasur është ajo prej 300 milionë dollarësh, e firmosur në vitin 2018 me Uniqlo, një firmë japoneze veshjesh

Në moshën 41-vjeçare, Roger Federer mbetet tenisti më i paguar në botë, me një pasuri prej 450 milionë dollarësh. Kampioni që ka deklaruar tërheqjen e tij nga sporti ka fituar vitin e fundit rreth 90 milionë dollarë, pothuajse gjithçka nga reklamat.

Fitoret e Federer vlejnë 130.6 milionë dollarë. Një shifër që e vendos në vendin e tretë në historinë e tenistit pas rivalëve të tij më të mëdhenj: Novak Djokovic 159 milionë dollarë dhe Rafael Nadal 131.6 dollarë.

Por, për sa u përket fitimeve nga reklamat, ai nuk ka asnjë rival. Kontrata më e pasur është ajo prej 300 milionë dollarësh, e firmosur në vitin 2018 me Uniqlo, një firmë japoneze veshjesh. Por përveç saj janë një seri firmash që përfaqësohen nga Federer, si Rolex, Mercedes-Benz, Gillette, Credit Suisse, Lindt etj, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.

Për sa u përket vilave në pronësi, në Zvicër ai kishte një vilë 500 metra katrorë të ndërtuar në tre kate me pishinë, palestër, SPA dhe parking nëntokësor, të cilën e shiti në vitin 2018. Në vitin 2021 ai mori leje për të ndërtuar një tjetër mega-vilë përballë liqenit. Një tjetër nga pronat e tij ndodhet në Valbella, po në Zvicër.

Vila e menduar fillimisht si një shtëpi pushimi, përfshin disa ndërtesa, plus një fushë tenisi dhe pishinë të brendshme. Një vilë tjetër e tij ndodhet në Dubai, ku Federer dhe familja e tij kalojnë pjesën më të madhe të dimrit.

Është një ndërtesë e madhe brenda kompleksit luksoz La Reve, me një tarracë prej 80 metrash katrorë, nga e cila mund të shijohen një pamje të mrekullueshme jo vetëm të oqeanit, por edhe të dy prej atraksioneve kryesore të Dubait, domethënë qiellgërvishtësi Burj Al Arab dhe ishulli artificial i Palm Jume.