Lajme

Tre të vdekur pas përmbysjes së furgonit kontrabandist në Austri

Aksidenti ndodhi në Burgenland në një pikë kufitare midis Austrisë dhe Sllovakisë, tha në një deklaratë, ministri i Brendshëm i Austrisë

“Vdekja tragjike e tre personave sot në pikën kufitare Kittsee/Jarovce tregon edhe një herë brutalitetin dhe paskrupulltizmin e mafies së kontrabandës”, tha në deklaratë ministri i Brendshëm Gerhard Karner, transmeton albinfo.at

Furgoni ishte i mbushur me rreth 20 persona, duke përfshirë fëmijë, kur u përmbys ndërsa shoferi kërkonte t’i shpëtonte kontrollit të policisë në kufi.

Dy burra dhe një grua vdiqën,tha APA, ndërsa disa të tjerë janë të plagosur rëndë.

Në anën tjetër sipas krone.at, autopsia e të vdekurve është caktuar për të martën e ardhshme. Tashmë asnjë nga të plagosurit nuk është në rrezik për jetën. Kontrabandisti është shtetas rus me leje qëndrimi francez. Ai u arrestua.

Ministria e Brendshme e Austrisë njoftoi në maj se policia kishte shkatërruar një grup që besohej se kishte kontrabanduar dhjetëra mijëra njerëz, kryesisht sirianë, nga Hungaria në Austri, përcjell tutje albinfo.at

Dy nga ata të transportuar ilegalisht përtej kufirit u gjetën të mbytur në një furgon vitin e kaluar. Kjo kujton një incident të zymtë në vitin 2015, kur 71 persona nga Siria, Iraku dhe Afganistani u mbytën në pjesën e pasme të një furgoni të mbyllur, ku ishin fshehur nga kontrabandistët.

Trupat, duke përfshirë ato të tre fëmijëve dhe një foshnje, u zbuluan në Austri, por ata kishin vdekur ndërsa ishin ende në anën tjetër të kufirit me Hungarinë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI