Lajme

Vaud ndalon debatet politike në shkolla

Kantoni Vaud ka ndaluar debatet politike në shkolla në prag të zgjedhjeve federale në tetor.

Ministri kantonal i Arsimit, Frédéric Borloz, thotë se ndërsa debatet në shkolla janë të rëndësishme – ato nuk duhet të zhvillohen në asnjë moment.

Ministri është nga Partia Liberale-Radikale e qendrës së djathtë.

Partitë e tjera nuk pajtohen, duke e quajtur atë një sulm ndaj lirisë së mendimit dhe zgjedhjet janë një kohë e përkryer për të tentuar të angazhohen studentët me çështje politike, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Partitë e krahut të majtë u përpoqën të rrëzonin vendimin, por u tejvotuan për shkak të shumicës së krahut të djathtë në qeverinë kantonale.