Lajme

Volkswagen dhe Audi sfidojnë Tesla-n

Kompanitë gjermane, prodhuese të makinave elektrike, shënojnë 200% rritje të shitjeve gjatë 2020-ës, edhe pse ishte vit pandemik

Duket se prodhuesit më të mëdhenj të makinave në botë kanë flluar të fitojnë terren përballë Tesla, përcjell albinfo.ch.

Nga modelet e veturave, Volkswagen (VLKAF) shiti 231,600 automjete elektrike me bateri në vitin 2020, sipas shifrave të botuara nga vetë kompania.

Ndërsa kjo është akoma më pak se gjysma e numrit të shitjeve të bëra nga Tesla (TSLA), ajo përfaqëson një rritje prej 214% në krahasim me vitin e kaluar dhe tregon se industria e madhe gjermane e automjeteve ka flluar të krijojë një sfidë për liderin në makinat elektrike.

“Ne jemi në rrugën e duhur për të arritur qëllimin tonë për t’u bërë lider i tregut në automjetet elektrike me bateri”, tha Ralf Brandstätter, CEO i Volkswagen Passenger Cars, në një deklaratë.

Po ashtu, automjeti më i njohur elektrik i baterisë së Volkswagen ishte ID.3 i ri, i cili shiti 56,500 njësi. Shitjet e eGolf kompakt dhe më të voglin e-up! ishin përkatësisht 41,300 dhe 22,200.

Audi, marka luksoze e grupit, shiti 47,300 e-tron SUV dhe modele sportback, ndërsa klientët blenë 20,000 Porsche Taycans elektrike. Shitjet e automjeteve hibride, të cilat furnizohen me energji elektrike dhe lëndë djegëse konvencionale, gjithashtu u rritën. Volkswagen shiti 190,500 hibride plug-in vitin e kaluar, një rritje prej 175% krahasuar me 2019.

Megjithatë, Tesla përbën ende një sfidë të frikshme.

Kompania e udhëhequr nga Elon Musk arriti qëllimin e saj për ndërtimin e 500,000 makinave në vitin 2020, sipas një raporti më parë këtë muaj.

Prodhimi dhe dërgesat u rritën me më shumë se një të tretën nga nivelet e vitit 2019, një tim mbresëlënës, veçanërisht duke marrë parasysh që fabrika e kompanisë në Fremont, California, u mbyll për gati dy muaj për shkak të pandemisë.

Po ndërton një fabrikë në Gjermani pasi hapi një tjetër në Kinë në 2019. Investitorët kanë shpërblyer Tesla-n duke e bërë atë një nga kompanitë më të vlefshme në botë.

Me 805 miliardë dollarë, vlera e tregut e Tesla është më shumë se tetë herë më e lartë se Volkswagen, edhe pse kompania gjermane prodhon afërsisht 19 herë më shumë automjete.

Gjithashtu, zyrtarët e Volkswagen ka thënë se planikojnë të investojnë 35 miliardë euro në automjete elektrike deri në vitin 2025 dhe shifrat e shitjeve për vitin 2020 sugjerojnë që klientët kanë filluar të përgjigjen. Gjiganti prodhues synon të nisë afërsisht 70 modele elektrike të pastra deri në vitin 2030, ndërsa garon për të arritur Tesla.

Prodhuesit e tjerë gjermanë të makinave po i bashkohen garës. BMW (BMWYY) shiti 44,530 automjete elektrike me bateri në vitin 2020, një rritje prej 13% krahasuar me vitin e kaluar, dhe mbi 148,000 hibride plug-in. Mercedes-Benz i Daimler (DMLRY) shiti më shumë se 160,000 hibride plug-in dhe automjete të pastra elektrike vitin e kaluar. Bumi elektrik erdhi edhe kur pandemia shtyu shitjet e përgjithshme të industrisë në të kundërt. Volkswagen Group shiti 9.3 milionë makina në vitin 2020, një rënie prej 15% krahasuar me vitin e kaluar, por tha që dërgesat ishin në rënie vetëm 3.2% në dhjetor, ndërsa kërkesa u tërhoq. Volkswagen po përpiqet të provojë se një prodhues makinash që vetëm disa vjet më parë po mashtronte rregullatorët për të shitur naftë ndotëse mund të prodhojë automjete elektrike që njerëzit duan të blejnë dhe politikëbërësit do të përqafojnë ndërsa trajtojnë krizën e klimës. Po bën ndërhyrje të konsiderueshme në disa tregje. Në Norvegji, ku stimujt nanciarë i bëjnë më të blera modelet e automjeteve elektrike sesa modelet e ngjashme me benzinë, Audi e-tron ishte udhëheqësi i shitjeve në vitin 2020, duke tejkaluar Modelin 3 të Tesla-s. (CNN, scan)


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI