Lajme

Zvicër: Ekspertët shëndetësorë rekomandojnë vaksinën përforcuese kundër Covid

Autoritetet shëndetësore zvicerane u kanë bërë thirrje personave mbi 80 vjeç që të përditësojnë vaksinimin e tyre kundër virusit Covid-19, transmeton albinfo.ch.

Një komision këshillimor qeveritar dhe Zyra Federale e Shëndetit Publik lëshuan një rekomandim, duke u kërkuar gjithashtu njerëzve me një sistem imunitar të dobësuar që të kenë një vaksinim të mëtejshme përforcuese.

Ata shtuan se rekomandimi i vaksinimit do të shtrihet në vjeshtë për të mbuluar gjithë popullatën.

Christoph Berger, president i Komisionit Federal të Vaksinimit, tha në një konferencë shtypi të martën se qëllimi ishte të sigurohet vaksinimi përforcues në momentin e duhur. Ai tha se nuk kishte kuptim të vaksinoheshin njerëzit në gusht për t’i mbrojtur ata nga një valë e re infeksionesh në dhjetor.

Rreth 70% e popullsisë zvicerane janë vaksinuar plotësisht kundër virusit. Rreth 44% kanë pasur gjithashtu një goditje përforcuese, transmeton tutje albinfo.ch.