Lajme

Zvicër: Kalon vera, fundjava me borë në male

Vera ka mbaruar. Sinoptikanët thonë se mund të ketë borë në male këtë fundjavë.

Temperaturat janë ulur në 15 gradë – dhe ndryshimi i papritur është befasues.

Meteorologu Reto Vögeli thotë për gazetën Blick se ndryshimi është mbresëlënës. Ai thotë se kjo është për faktin se ne kishim ajër shumë të ngrohtë nga Afrika për shkak të uraganit “Danielle” në brigjet portugeze, i cili e shtyu ajrin në Evropën veriore, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Por deri në fundjavë ky efekt do të përfundojë dhe ajri i ftohtë do të vijë nga Arktiku dhe vija e borës do të bjerë në 1500 metra.

Por, nuk ka nevojë për panik të montoni gomat e dimrit. Toka është e ngrohur nga vala e të nxehtit dhe çdo borë nuk do të zgjasë shumë.

Por Vögeli thotë se ditët e 30 gradëve kanë kaluar prej kohësh.