Lajme

Zvicër: Kufizimet drastike të lirive individuale dhe ekonomike po afrohen

Tendenca e infeksioneve të reja, në rritje në Zvicër

Zvicra në ditët e fundit ka një tendencë të rritjes së numrit të të prekurve me koronavirus. Statistikat tregojnë se ky shtet pritet të ketë tendenca të infeksioneve të reja në rritje, transmeton albinfo.ch.

Sipas një prononcimi të fundit për mediat zvicerane, kreu i ri i grupit të punës Covid-19 të Konfederatës, Martin Ackermann, i cili në një intervistë për në SonntagsZeitung shprehet se numri i pjesëmarrësve në ngjarje publike duhet të jetë i kufizuar, në Zvicër, në maksimum 100 persona dhe se infeksionet e reja të konfirmuara SARS-CoV-2 ndjekin një kurbë që i afrohet rritjes eksponenciale. Dje (e shtunë) ishin 180, pas dy ditësh rresht në të cilin 200 ishin tejkaluar, transmeton tutje albinfo.ch.

Ai në intervistën e dhënë tregon se rritja e rasteve duhet të shmanget absolutisht, përndryshe kufizimet drastike dhe të shtrenjta mbi liritë individuale dhe ekonomike po afrohen. Një zbutje e mëtejshme, siç është ecja përpara për ngjarje madhore, janë të paimagjinueshme për Ackermann.

Duhet theksuar se në shtatë ditët deri më 31 korrik 2020 numri i raportuar i infeksioneve të reja SARS-CoV-2 të regjistruara në Zvicër ishte 1,078, 40% më shumë se 772 raste të regjistruara një javë më parë. /Albinfo.ch