Lajme

Zvicër: Rriten rastet e të prekurve me koronavirus

Probabiliteti i rasteve të tjera që po diagnostikohen me koronavirus po rriten në Zvicër

Autoritetet zvicerane kanë konfirmuar një numër të rasteve të reja të koronavirusit, të cilat po përhapen në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Basel: Një punonjëse femër, përkujdesjes ditore ka dalë pozitiv në testin e koronavirusit, duke çuar në të gjithë fëmijët me të cilët ka pasur kontakte për 14 ditë me të. Numri i saktë i fëmijëve të prekur nuk është konfirmuar.

Spitali Universitar Basel ka raportuar gjithashtu një tjetër rezultat pozitiv për një njeri që jeton në një kanton tjetër.

Cyrih: Të enjten në mbrëmje, autoritetet kantonale konfirmuan një grua 30-vjeçare, e cila udhëtoi në Milano një javë më parë, ishte infektuar nga koronavirusi duke sjellë gjashtë raste të përgjithshme në Zvicër.

Aargau: Një burrë 26 vjeç në lidhjen e Kantonit Aargauexternal doli pozitiv për Covid-19 të enjten pasdite dhe aktualisht është në izolim në spitalin kantonal. Njeriu i infektuar qëndroi në Verona në Italinë Veriore rreth një javë më parë në një udhëtim pune. Ata që janë afër tij janë karantinuar dhe burri është në gjendje të mirë shëndetësore sipas autoriteteve.

Graubünden: Dy raste pozitive u konfirmuan nga autoritetet e kantonit Graubünden në Zvicrën juglindore më herët gjatë ditës. Të dy personat e infektuar janë fëmijë italianë që ishin me pushime në rajonin e Graubünden. Ata po tregojnë simptoma dhe janë shtruar në spital, por janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Gjenevë: Kantoni Gjenevë gjithashtu konfirmoi një rast të enjten. Burri 28-vjeçar aktualisht është në spital, por paraqet simptoma të lehta. Departamenti i Sigurisë, Punësimit dhe Shëndetit të Gjenevës tha të enjten se një punonjës i IT 28-vjeçar që ishte kthyer kohët e fundit nga Milano, Itali, kishte testuar pozitiv për koronavirusin e ri.

Burri u kthye tre ditë më parë nga Milano dhe kontaktoi mjekun e tij, i cili bëri një test, tha një zëdhënës për Agjencinë e Lajmeve Keystone-SDA.

Rezultatet pozitive erdhën në mbrëmjen e së mërkurës. Burri, i cili paraqet simptoma të buta, është shtruar në spital në Spitalin Universitar të Gjenevës (HUG). Rreth pesëmbëdhjetë njerëz që kanë qenë në kontakt me burrin janë vendosur në karantinë në shtëpitë e tyre.

Ticino: Rasti i parë i Zvicrës u konfirmua të martën. Një burrë në të shtatëdhjetat e tij u infektua, gjithashtu në rajonin e Milanos, gjatë një ngjarje më 15 shkurt. Pensionisti nga kantoni jugor i Ticino, është në izolim në një klinikë në Lugano dhe raportohet se po shkon mirë. Ata që kanë qenë në kontakt me të do të testohen dhe vendosen në karantinë për të monitoruar gjendjen e tyre gjatë 14 ditëve të ardhshme.

Zyra Federale e Shëndetit Publik tha të enjten se kjo nuk ndryshon vlerësimin e rrezikut në Zvicër. Aktualisht koronavirusi i ri paraqet vetëm një rrezik për popullatën, thonë zyrtarët shëndetësorë.

Sidoqoftë, probabiliteti i rasteve të tjera që diagnostikohen po rritet. Institucionet mjekësore janë të përgatitura të bëjnë zbulimin e hershëm dhe testimin e rasteve të dyshuara.

Ata thanë se nuk ishte e nevojshme në këtë fazë të merren masa të mëtejshme, siç është mbyllja e shkollave. Masat e reja do të konsideroheshin nëse autoritetet do të kishin përshtypjen se transmetimi i virusit nuk ishte nën kontroll.