Lajme

Zvicra kërkon të zvogëlohet emigracioni nga Gjeorgjia

Gjeorgjia dhe Zvicra kanë rënë dakord në parim për të forcuar bashkëpunimin në një përpjekje për të trajtuar imigracionin e paligjshëm.

Gjatë një vizite në kryeqytetin gjeorgjian, Tbilisi, sekretari shtetëror zviceran për migracionin, Mario Gattiker, nënshkroi një deklaratë qëllimi me ministrin e Brendshëm të Gjeorgjisë, Vakhtang Gomelauri, për të rritur bashkëpunimin.

Ka pasur një rritje të mprehtë të “kërkesave të pabaza të azilit” nga gjeorgjianët që hyjnë në Zvicër gjatë viteve të fundit, tha të martën Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM).

“Sidoqoftë, shtetasit gjeorgjianë nuk kanë pothuajse asnjë shans për t’u dhënë azil në Zvicër”, thuhet në një deklaratë, përcjell albinfo.ch.

Prandaj Zvicra i bëri thirrje Xhorxhisë që të parandalojë qytetarët e saj, të cilët po vuajnë nga probleme komplekse shëndetësore, të paraqesin kërkesa për azil, sipas SEM.

Ajo shtoi se autoritetet zvicerane planifikojnë të ndjekin “një politikë të shpejtë të qëndrueshme të kthimit në vendin e origjinës”.

Të dy palët gjithashtu premtuan të forcojnë kontrollet kufitare, me Zvicrën të dërgojë një ekspert të imigracionit në aeroportin e dytë të Gjeorgjisë të Kutaisi për të mbështetur zyrtarët lokalë të kufirit, përcjell albinfo.ch.