Ukraina

Zvicra do të përfaqësojë interesat e Ukrainës në Rusi, Moska nuk e pëlqen idenë

Lavrov: "Rusia nuk është e gatshme të marrë në konsideratë ofertat e ndërmjetësimit nga vendet që i janë bashkuar sanksioneve anti-ruse"

Që kur Rusia ka nisur agresionin mbi Ukrainën, nuk ka pasur marrëdhënie diplomatike mes dy vendeve. Kjo gjendje tani është vendosur të ndryshojë: Ukraina dëshiron që Zvicra të ofrojë shërbime konsullore si lëshimi i pasaporta etj., për qytetarët e saj në Rusi, transmeton albinfo.ch.

Kështu ka raportuar sot gazeta “Aargauer Zeitung”. Sipas saj, Zvicra dhe Ukraina kanë arritur një marrëveshje në këtë drejtim por një përgjigje zyrtare nga Rusia nuk ka ardhur ende.

Interesi duket të jetë mjaft i ulët, shkruan “Tages Anzeiger”. Ambasada ruse në Bernë e ka mjaft të qartë përmbajtjen: ajo e konsideron Zvicrën të papërshtatshme për këtë ndërmjetësim.

“Siç ka deklaruar më parë ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov, Rusia nuk është e gatshme të marrë në konsideratë ofertat e ndërmjetësimit nga vendet që i janë bashkuar sanksioneve anti-ruse në negociatat me Ukrainën”, shkruan ambasada.

Reagimet e para nga Berna federale janë tashmë të disponueshme, përcjell albinfo.ch. “Më vjen shumë keq për këtë deklaratë të palës ruse, por për fat të keq ishte edhe e parashikueshme: Zvicra ka – dhe ju mund ta shihni tani – ka hequr dorë nga neutraliteti që kemi njohur deri më tani. Është vërtet turp që Zvicra e ka dobësuar veten dhe nuk mund të ofrojë më shërbimet e mira tradicionale në shumë raste”, thotë Këshilltari Kombëtar i SVP dhe Kryetari i Komisionit të Politikës së Jashtme të Këshillit Kombëtar, Franz Grüter për SRF.

Ndërsa Hans-Peter Portmann, Këshilltar Kombëtar i FDP dhe Zëvendës President i Komitetit të Politikës së Jashtme të Këshillit Kombëtar, shpreh keqardhje për refuzimin e Rusisë.

“Është për të ardhur keq që Rusia nuk dëshiron të pranojë ofertën e ndërmjetësimit të Zvicrës, por dëshiron të ulet në tavolinë vetëm me vendet që favorizojnë aktivitetet e luftës ruse përmes tregtisë së lirë, dhe kështu të pozicionohen kundër Ukrainës. Zvicra pozicionohet në anën e të drejtave ndërkombëtare të njeriut dhe të drejtave të njeriut. Asnjë vend tjetër nuk ka aq përvojë në ndërmjetësimin e paqes sa Zvicra”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI