Lajme

Zvicra do të rihapë ambasadën në Ukrainë

Në fazën e parë, ambasadori Claude Wild do të kthehet me një ekip prej katër personash ndërsa stafi vendas ukrainas do të vazhdojë të jetë i punësuar nga ambasada

Zvicra po rihap ambasadën e saj në Kiev, me pesë anëtarë të stafit të vendosur të kthehen në kryeqytetin ukrainas, është deklaruar të enjten ministria e Jashtme, transmeton albinfo.ch.

Ambasada u mbyll në fund të shkurtit, pasi agresioni rus i Ukrainës çoi në frikën se kryeqyteti do të vinte nën granatime të zgjatura. Edhe vende të tjera mbyllën përfaqësitë e tyre në atë kohë.

Pothuajse tre muaj më vonë, Ministria e Jashtme tha se një vlerësim kishte përcaktuar se situata në Kiev tani ishte “mjaft e sigurt” për të garantuar rihapjen, transmeton tutje albinfo.ch.

Në fazën e parë, ambasadori Claude Wild do të kthehet me një ekip prej katër personash ndërsa stafi vendas ukrainas do të vazhdojë të jetë i punësuar nga ambasada zvicerane.

Prania fizike e ambasadorit zviceran dhe ekipit të tij lehtëson kontaktet me autoritetet ukrainase, shkruan Departamenti Federal i Punëve të Jashtme. Kjo është gjithashtu e rëndësishme në lidhje me “Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës”, e cila do të zhvillohet më 4 dhe 5 korrik në Lugano. Ekipi, gjatë javëve të ardhshme do të fokusohet në ndihmën humanitare.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI