Lajme

Zvicra mund të jetë vendi i vetëm në Evropë që mban hapur vendpushimet e skive

Si Franca, ashtu edhe Gjermania kanë njoftuar se nuk do të lejojnë hapjen e vendpushimeve të skive këtë vit. Italia së fundmi është duke ndjekur një plan për të lejuar hapjen e vendpushimeve dhe Austria është e pavendosur

Gjatë valës së parë të infeksioneve gjatë pranverës, vendpushimet e skive ishin pika e nxehtë për përhapjen e virusit SARS-CoV-2. Resorti austriak i Ischgl dhe ai zviceran i Verbier kishin një numër të madh rastesh, të cilat përhapin virusin në të gjithë Evropën dhe më gjerë.

Verbier ka funksionuar për një numër fundjavash këtë sezon me kufizime. Restorantet janë të hapura vetëm për udhëtime dhe maskat duhet të mbahen në ashensorë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se po bëheshin përpjekje për të arritur një vendim në të gjithë BE-në për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura, për të zvogëluar përhapjen e virusit.

Nëse bihet dakord për mbylljen e vendpushimit të skive në të gjithë BE-në, Zvicra, një vend jo-BE, mund të përfundojë një rast i çuditshëm.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI