Jeta në Zvicër

Dyfishohen premitë e sigurimeve shëndetësore

Nga 2040 premitë e sigurimeve shëndetësore në Zvicër mund të dyfishohen sipas parashikimit të Bankës zvicerane „Credit Suisse“.

Mesatarisht zviceranët paguajnë 274 franga në muaj, ndërsa tani e tutje shuma mund të rritet në 517 CHF, në një periudhë deri vitin 2040.

Rreth 70 miliardë franga shpenzohen çdo vit në Zvicër për shëndetësi.

Kjo është 11% e prodhimit të përgjithshëm ekonomik. Sipas Credit Suisse pritet kjo përqindje në 2040 gati të mbërrijë 15%.

Banka zvicerane sipas një publikimi “Monitor Schweiz” parashikon që shpenzimet shëndetësore të rriten çdo vit me më shumë se 3%. Përshtatur për inflacion të përgjithshëm, kjo korrespondon me një rritje prej 44%.

Sipas autorëve të studimit, kostot e kujdesit shëndetësor në dekadën e kaluar janë rritur me më shumë se një të tretën.

 

 

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/dyfishohen-premite-e-sigurimeve-shendetesore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.