Integrimi

Kosovarja pret mbështetjen e shqiptarëve në zgjedhjet në Zvicër

Kosovare Rrustemi garon për deputete në Kantonin e Solothurnit dhe për ta arritur këtë asaj i duhen 4 mijë vota

Kosovare Rrustemi nga Zhegra e Gjilanit është kandidate për deputete në Asamblenë e Kantonit të Solothurnit, në zgjedhjet që do të mbahen më 12 mars, shkruan albinfo.ch.

Ajo ka qëndruar në Kosovë, derisa është takuar edhe me kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri.

Politikania e re ka thënë se mbështetja e marrë nga kryetari Haziri dhe bashkëpunimi e motivimi që ka marrë nga bashkatdhetarët e Zhegrës së Gjilanit dhe Kosovës, është jashtëzakonisht i madh, duke potencuar faktin se karshi rendit demokratik në shtetet evropiane, domosdo duhet të jetë edhe përfaqësimi politik, sepse përkujdesi dhe fuqia është krejt tjetër kur shqiptarët do ta kenë zërin e tyre karshi qytetarëve rezident zviceran, ka njoftuar faqja zyrtare e Komunës së Gjilanit.

Ajo është aktiviste e dalluar, drejtuese e shumë projekteve dhe organizatave humanitare, organizatave joqeveritare, organizime për mbrojtjen e të drejtave të grave dhe nënës shqiptare, dhe tash kandidate për deputete në Asamblenë e kantonit të Solotunit-Zvicër, për zgjedhjet që do të mbahen më 12 mars.

Kosovarja aktualisht është asambleiste në komunën e Derendigenit, ndërkaq ka treguar se synon një vend si deputete në Kantonit të Solothurnit. Ajo ka thënë se do t’i mbrojë të drejtat e shqiptarëve në Zvicër.

Kosovarja  garon për deputete në Kantonin e Solothurnit dhe për ta arritur këtë asaj i duhen 4 mijë vota.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kosovarja-pret-mbeshtetjen-e-shqiptareve-ne-zgjedhjet-ne-zvicer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.

 Biografi e shkurtë:

  • Emri e mbiemriKosovare  Rrustemi
  • Prejardhja:Kosovë
  • Vendi ku vepron:Zvicër
  • Profesioni:Kandidate për deputete në Asamblenë e Kantonit të Solothurnit