Shkurt.ch

Pasaportën zvicerane, vetëm pasi t`i kthesh ndihmat sociale!

Kriteri i cili kërkon që ndihmat e shfrytëzuara sociale gjatë 10 viteve të kaluara duhet të kthehen, ka hyrë në kushtetutën e Kantonit të Bernës në vitin 2013

Kantoni i Bernës ka vepruar konform ligjit kur i ka refuzuar dhënien e nënshtetësisë zvicerane një familjeje irakiane-pakistaneze. Ky refuzim ishte bërë për shkak se kjo familje kishte marrë ndihma sociale për një kohë të gjatë dhe nuk i kishte kthyer ato pasi që ishte pavarësuar ekonomikisht.

Vendimin që u jep të drejtë autoriteteve të Bernës e ka marrë Gjykata Federale, si shkalla më e lartë e gjyqësisë zvicerane, shkruan srf.ch.

Kriteri i cili kërkon që ndihmat e shfrytëzuara sociale duhet të kthehen, ka hyrë në kushtetutën e Kantonit të Bernës në vitin 2013, transmeton albinfo.ch. Madje, në një urdhëresë të tij, kantoni në fjalë precizon  se duhet kthyer ndihma sociale e shfrytëzuar dhjetë viteve të fundit. Ndërkaq, edhe pse në nivel federal kjo kërkohet vetëm për tri vitet e fundit, Gjykata Federale e ka konsideruar si veprim të rregullt kërkesën e kantonit për kthimin e parave të dhjetë viteve të fundit, përcjell albinfo.ch.

Në fund të vendimit, Gjykata Federale ka theksuar se çifti i përmendur mund të bëjë kërkesë të serishme për natyralizim.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/pasaporten-zvicerane-vetem-pasi-ti-kthesh-ndihmat-sociale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.