Shkurt.ch

Shkalla e papunësisë u rrit pak në vitin 2016

Në Zvicër mesatarisht rreth 150 mijë njerëz kanë qenë të papunë në vitin 2016. Raporti u rrit pak me 0.1 pikë përqindje krahasuar me një vit më parë, në 3.3 për qind. Sekretariati Shtetëror për Çështje Ekonomike (SECO) e kishte pritur këtë zhvillim.

Shkalla e papunësisë në fund të vitit u rrit nga 3.3 për qind në nëntor, në 3.5 për qind, ka bërë të ditur SECO. Në fillim të vitit 2016, megjithatë, në janar dhe shkurt tregu zviceran i punës ishte shumë më i varfër. Shkalla e papunësisë ishte 3.6 për qind më e lartë se sa është tani. Në mes të vitit, në qershor dhe korrik, kuota ka rënë në 3.1 për qind.

Numri i punëkërkuesve është rritur pak nga 220.000 deri në 223.413 persona gjatë gjithë vitit. Krahasuar me një vit më parë, janë 10.124 persona më shumë, edhe pse numri i punëkërkuesve ka rënë në mes të shkurtit dhe korrikut.

Në mesin e të rinjve të papunë, norma ka mbetur e qëndrueshme në 3.4 për qind, si në vitin e kaluar. Në fund të vitit, rreth 300 të rinj më shumë janë të papunë se sa në nëntor (19.216 persona). Krahasuar me muajin e kaluar, megjithatë, numri i personave të papunë të moshës 15 deri në 24 vjeç ra me rreth 1400, në 19.216 persona.

Nga ana tjetër, situata në mesin e të papunëve të moshuar (të moshës 50 ose mbi) është përkeqësuar. Krahasuar me vitin e kaluar, raporti u rrit me 0.2 pikë përqindjeje, në 2.8 për qind.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/shkalla-e-papunesise-u-rrit-pak-ne-vitin-2016/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.