Lajme

45 vjet burg për postime në rrjetet sociale

Një gjykatë në Arabinë Saudite ka dënuar një grua me 45 vjet burg për postime në rrjetet sociale, sipas një OJQ të të drejtave të njeriut.

Nourah al-Qahtani u burgos për “përdorim të internetit për të përçarë shoqërinë” dhe “minim të rendit publik”, tha në një deklaratë Demokracia për Botën Arabe Tani (DAËN).

Al-Qahtani është arrestuar në Arabinë Saudite që nga korriku 2021 dhe u dënua javën e kaluar, shtoi OJQ-ja me bazë në Uashington.

Kjo vjen më pak se një muaj pasi një grua tjetër saudite, Salma al-Shehab, u dënua me 34 vjet burg dhe iu dha një ndalim tjetër udhëtimi për 34 vjet për ndjekje dhe ripërtëritje të aktivistëve në Twitter.

Studentja e doktoraturës 34-vjeçare u akuzua për “ndihmë” të disidentëve për të “destabilizuar shtetin” dhe u arrestua në dhjetor 2020, ndërsa kthehej në shtëpi nga Universiteti i Leeds në Mbretërinë e Bashkuar./euronews