Lajme

5 receta për një mëngjes të shëndetshëm

Tashmë dihet se të hani shpejt pasi zgjoheni, mund t’i japë metabolizmit tuaj një rritje dhe nëse zgjidhni me mend, ushqimi gjithashtu mund t’ju ndihmojë në humbjen e peshës.

Ingredienti kyç? Proteina, e cila jo vetëm që zvogëlon nivelin e ghrelin-it (një hormon në stimulimin e urisë), por gjithashtu ndihmon në largimin e lodhjes duke ju dhënë energji të qëndrueshme.

Ja cilat janë disa nga mëngjeset që duhet të provoni:

Pica e mëngjesit

Bëni një petë të trashë dhe piqeni në 450°F derisa të theket, për 3-4 minuta nga të dyja anët. Lyejeni me ¼ filxhanë salcë domateje, më pas vendosni ¼ filxhanë mozzarella të coptuar dhe dy feta proshutë dhe 1 filxhanë spinaq. Piqeni derisa djathi të jetë shkrirë dhe të marrë ngjyrën kafe, për rreth 5 minuta. Më pas vendosini sipër 1 ose dy vezë, të gatuara sipas dëshirës. 278 kalori dhe 25 gr proteina.

Ëmbëlsirë me fruta

Në një enë hidhni greek yogurt (kos), fruta, (1 filxhan manaferra dhe ¼ filxhan me banane, të prera në feta). Shtojini drithëra në formë kokrre.

193 kalori dhe 17 gram proteina.

Burrito

Skuqni të bardhët e tri vezëve, shtoni ½ piper jeshil dhe 1 lugë Jalapeno (piper shumë të djegës). Përzijini 2 lugë djathë Cheddar dhe ¼ filxhan fasule të zezë të ziera. Hidhni salca nëse dëshironi dhe mbështillini me pite.

215 kalori dhe 24 gram proteina

Petulla

Kombinoni ½ filxhanë miell, katër të bardha veze, ½ lugë ekstrat vanilje, 1 lugë sheqer dhe ½ lugë kanellë. Hidheni masën në tigan të ngrohur dhe të lyer me spraj për gatim. Gatuajini 2-3 minuta secilën anë dhe hidhini 1 lugë shurup nëse doni. 266 kalori dhe 20 gramë proteina.

Mëngjesi në kavanoz

Këta kavanozë janë të mbushur me greek yogurt, fruta të freskëta të mbushuar me lëndë ushqyese dhe me tërshërë të shëndetëshme për zemrën. Ato janë të këshillueshme të hahen teksa nxitoni.