Lajme

Nëse dëshironi trup të shëndetshëm, hani fruta në mëngjes

Në shumicën e familjeve shqiptare ngrënia e frutave pas ushqimit është thuajse një traditë që zbatohet me përpikmëri. Ka shumë prej tyre që preferojnë frutat pas drekës apo darkës, ndërsa disa të tjerë janë të mendimit se fruta teknikisht nuk është një ëmbëlsirë, ndaj duhet ngrënë përpara ushqimit. Ka disa të tjerë që i preferojnë frutat në drekë, e disa në mëngjes, përcjell albinfo.ch.

Koha e ngrënies së frutave është e një rëndësie thelbësore për marrjen e ushqyesve dhe vitaminave. Në artikullin e sotëm do të jepen sugjerimet për kohën e duhur të ngrënies së frutave.

Ngrënia e frutave në drekë

Prindërit na kanë mësuar se ëmbëlsirat hahen në fund të ushqimit dhe jo në fillim. Por, shumë njerëz besojnë se për të shmangur problemet me tretjen, e mira e të mirave është që frutat dhe ëmbëlsirat të hahen përpara ushqimit, sepse përpos të tjerave, do të ndiheni më të ngopur. Kjo është e vërtetë. Nëse zgjidhni të hani fruta pas drekës, atëherë duhet të dini që do të shtoni dozën e kalorive. Kjo nuk ju vjen në ndihmë nëse po përpiqeni të bini në peshë.

Nga pikëpamja ushqimore, ngrënia e frutave në drekë nuk ju ndihmon aspak të humbni kilogramët e tepërt. E njëjta gjë vlen edhe për gjatë ditës. Frutat përshpejtojnë metabolizmin, por kjo ndodh vetëm nëse jeni aktivë. Nëse qëndroni shtrirë në divan ose në shtrat, metabolizmi punon ngadalë, pavarësisht sasisë së frutave që ju konsumoni.

Me gjasë, shumica e njerëzve konsumojnë vetëm një frutë pas ushqimit, duke e konsideruar atë si ëmbëlsirë.

Vlen të theksohet se darka është periudha më e keqe për të ngrënë fruta. Shumica e ushqyesve humbasin gjatë tretjes dhe si pasojë e fermentimit të sheqernave. Ja përse disa njerëz ndihen keq kur hanë fruta pas darkës. Edhe ngrënia e frutave sa herë të dëshironi gjatë ditës, nuk është e këshillueshme.

Frutat përmbajnë fruktozë të cilën trupi e kthen në glukozë dhe energji. Nëse nuk e harxhoni energjinë, atëherë do të vuani pasojat e kilogramëve të tepërt.

Përse frutat janë një zgjedhje e mirë në vend të ëmbëlsirës:
• Ato janë të shëndetshme dhe të pasura me ushqyes (në rastet kur nuk e teproni)
• Ato janë të pasura me vitamina, ushqyes dhe minerale
• Ato pakësojnë rrezikun e sëmundjeve kronike
• Ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme
• Janë një alternativë më e shëndetshme në krahasim me ëmbëlsirat që përmbajnë sheqerna të rafinuar
• Ato ju ngopin por jo duke e tepruar.

Disavantazhet:

• Duke qenë se shumica e frutave përmbajnë sheqer, niveli i tij në gjak do të jetë shumë i lartë dhe ky është problem për ata që vuajnë nga diabeti.

• Ato nuk mund t’ju ndihmojnë të humbisni në peshë, nëse ushqimet i zëvëndësoni me fibra.

Kur është koha më e mirë për të ngrënë fruta?

Frutat duhen ngrënë në mëngjes

Nëse hani fruta në mëngjes, do të pajiseni me një dozë të shëndetshme energjie natyrale. Metabolizmi funksionon shumë mirë deri në drekë. Nëse hani një mollë, portokall, luleshtrydhe apo dardhë në mëngjes (bashkë me ushqime të tjera të shëndetshme sigurisht) do të digjni më shumë kalori se në rastin e të pirit vetëm një filxhan kafeje.

Por frutat mund t’i hani edhe gjatë pasdites, atëherë kur ju bien bateritë dhe keni sërish shumë punë për të bërë ose për të shkuar në palestër. Frutat janë një përbërës thelbësor i një regjimi të shëndetshëm ushqimor, për sa kohë i hani në kohën e duhur. Çdo gjë varet nga organizmi dhe sasia e frutave që konsumoni. Nëse dëshironi të konsumoni disa kokrra rrush në mbrëmje, nuk ka arsye për t’u shqetësuar por shmangni alternativat më të rënda për stomakun siç është banania.
Rregulli bazë sipas ekspertëve është:
• Mos hani fruta të rënda pas darkës
• Hani fruta në mëngjes
• Hani fruta gjatë pasdites
Këshilla e fundit, por jo për nga rëndësia: Mos përzieni fruta të ndryshme në një pjatë. Konsumoni vetëm një frut të caktuar dhe zgjidhni gjithmonë alternativa të freskëta dhe organike./AgroWeb