Zvicër

5 vende të bukura larg zhurmës së qytetit të Gjenevës

Jo të gjithë po largohen nga Zvicra këtë verë për të shkuar jashtë për pushime. Është po aq mirë, sepse zona e Gjenevës mburret me shumë plazhe buzë liqenit dhe një bollëk tërheqjesh të tjera të qeta gjithashtu

Ndërsa disa njerëz preferojnë pushimet në plazhe jashtë vendit, veçanërisht pas më shumë se një viti të kaluar në heshtje ose nën mbyllje totale ose të pjesshme, të tjerët dëshirojnë pushime në një mjedis më të qetë.

Për fat të mirë, zona e Gjenevës, e cila përfshin rreth liqenit të saj kantonin Vaud dhe rajonin fqinj Haute-Savoie të Francës, ka shumë për të ofruar, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Mbani në mend, megjithatë, se edhe zonat e izoluara nuk do të mbesin plotësisht jashtë rrugës së rrahur gjatë verës, veçanërisht gjatë fundjavave. Por më pak njerëz do të mblidhen atje sesa në vende të zëna publike.

Le Parc des Eaux-Vives, Gjenevë

Nga 13 deri në 15 qershor, ky strehë e gjelbërimit ishte jashtë kufijve për publikun sepse shtëpia e pallateve të shekullit të 18-të e vendosur në mes të saj, Villa La Grange, shërbeu si një pikë takimi për një samit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Por tani që të dy delegacionet janë larguar, zona e gjerë me pamje nga Liqeni i Gjenevës është përsëri e arritshme për Gjenevasit dhe turistët. Është plot me shtigje që mbështjellin lëndinat dhe pemët e vjetra të cilat sigurojnë një hije të mirëpritur në ditët e nxehta dhe me diell

Adresa: La Grange, Gjenevë

Ville de Genève

Signal de Bougy, Vaud

Rreth 20 minuta me makinë nga Gjeneva do t’ju çojë në një park të bukur, i cili, në një ditë të pastër, ka pamje të mrekullueshme që përfshin tërë gjatësinë e Liqenit të Gjenevës, nga qyteti i Gjenevës në rajonin Chablais Vaudois, dhe Alpet Franceze.

Ndërsa zona përreth sheshit të lojërave, restoranti dhe fusha e golfit mund të jenë të mbushura plot, pjesët e tjera të parkut, si rruga përgjatë një fermë të gjallë që të çon deri në kopshtin e mbyllur të trëndafilave dhe më gjerë, ka të ngjarë të jenë më pak të mbingarkuara dhe më relaksuese, shkruan tujtje albinfo.ch.

Adresa: Route du Signal, 1172 Bougy-Villars

Rruga e vreshtit, La Côte – Lavaux

Nga Signal de Bougy, ju mund të bëni një turne piktoresk nëpër rrugët e ngushta, por të asfaltuara (siç është zakon në Zvicër) që rrëmbejnë nëpër vreshtat lokale.

Ju mund të filloni duke vozitur drejt lindjes dhe duke ndjekur shenjat “Route de Vignoble”, duke kaluar nëpër fshatra të vjetra por piktoreske për prodhimin e verës si Gimel, Féchy dhe Mont-sur-Rolle, drejt Chebrex, Aigle dhe fusha të tjera, ku mund të ndaleni edhe për pak provë e verës në bodrumet lokale.

Mali Salève

I vendosur në një lartësi prej 1,379 metrash, le Salève ndodhet në departamentin francez të Haute-Savoie, por vetëm 20 kilometra nga qendra e Gjenevës.

Ju mund të përdorni atë në më pak se pesë minuta me një teleferik dhe të kaloni një ditë shëtitje në shtigjet e saj ose thjesht të relaksoheni në ajër të pastër ndërsa admironi një pamje të zogjve të Gjenevës dhe Alpeve me akullnajën Mont-Blanc.

Adresa e ashensorit: Pas de l’Echelle – 74100 Etrembières

Plazhet dhe varkat

Ka disa plazhe të bukura përreth Liqenit të Gjenevës, në të dy anët e kufirit.

Edhe në mes të verës mund të gjeni disa të vogla relativisht të “fshehura” të cilat nuk janë të mbipopulluara nga vendasit ose turistët.

Në Gjenevë vetë, është “Petite Page du Perle du Lac”, një rrip i vogël rëre ku shkojnë pak njerëz.

Adresa: Quai Gustave-Ador 87, 1207 Gjenevë.

Ju gjithashtu mund të zbuloni të ashtuquajturat “gurë të çmuar të fshehur” duke marrë një traget nga çdo pikë nisjeje, duke përfshirë Lozanë, Gjenevë, dhe të ndalet në mes dhe të shkoni në anën “franceze” të liqenit ku qytete të vogla si Thonon-les-Bains dhe Evian (nga fama e ujit në shishe) kanë plazhet e tyre.

Ose, nëse doni të shkoni pak më larg nga Gjeneva, mund të vozisni 64 kilometra nga Gjeneva në Passy dhe liqenin e tij bruz të rrethuar nga plazhi me rërë dhe sfondi i Alpeve.

Adresa: chemin de Mont Blanc Plage, 74190 Passy, Francë