Lajme

Aeroportet zvicerane paralajmërojnë për pritje të gjata gjatë festave publike të majit

Kërkohet durim nga ata që udhëtojnë me aeroplan gjatë Ditës së Ngjitjes dhe Rrëshajëve, pasi aeroportet e Bazelit dhe Cyrihut paralajmërojnë udhëtarët për kohë të gjata pritjeje. Ja se si të dilni përpara radhës

Ndërsa shumë njerëz që jetojnë në Zvicër mezi presin pushimet e shumëpritura të fundjavës jashtë shtetit, EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg të hënën paralajmëroi udhëtarët kundër mbërritjeve me vonesë në aeroport.

Aeroporti tha se pret “një vëllim shumë të lartë pasagjerësh” gjatë fundjavave të ardhshme të Ngjitjes dhe Rrëshajëve, të cilat do të çojnë në kohë më të gjata pritjeje në pikat e kontrollit të tij si për nisjet ashtu edhe për mbërritjet. Prandaj, aeroporti rekomandon fuqimisht një mbërritje të hershme – të paktën dy orë para kohës së nisjes, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ndjenja të ngjashme ka shprehur edhe Aeroporti i Cyrihut.

Dita e Ngjitjes në qiell mbahet më 18 maj dhe është një festë publike mbarëkombëtare në Zvicër. Ndërkohë, Rrëshajët është më 29 maj dhe është festë në disa kantone.

Përgatitni udhëtimin tuaj para kohe

Në mënyrë që të kalojnë pa probleme kontrollet e kontrollit dhe të sigurisë, EuroAirport këshillon pasagjerët të zbulojnë kërkesat e hyrjes të vendosura nga linjat ajrore të tyre përkatëse si dhe nga vendi i destinacionit shumë përpara kohe.

Sigurohuni që të dini nëse një kartë identiteti (ID) do të jetë e mjaftueshme për udhëtimin tuaj, ose nëse duhet të merrni me vete pasaportën ose ndoshta edhe vizën për udhëtimin tuaj.

Ata që kanë mundësinë të bëjnë check-in në internet duhet ta bëjnë këtë për të kursyer kohë, përcjell tutje albinfo.ch.

Nëse po mbërrini me makinë, vini re se numri i vendeve të parkimit është i kufizuar. Sidoqoftë, mund të rezervoni një vend parkimi paraprakisht, por mos harroni të planifikoni në kohë të mjaftueshme për parkim. Në përgjithësi, është më e mençur të përdorni transportin publik për në aeroport për të siguruar një mbërritje në kohë.

Kurseni kohë në aeroport

Sipas aeroportit, rritja e vëllimit të pasagjerëve gjatë periudhave të fundjavës ka të ngjarë të çojë në kohë më të gjata pritjeje si në zonat e kontrollit të pasaportave, ashtu edhe në zonat e kontrollit. Prandaj, pasagjerët duhet t’i mbajnë dokumentet e tyre gati për t’u kontrolluar në kontrollin e pasaportave dhe sportelin – dhe nëse jeni duke u larguar nga një i afërm ose mik, sigurohuni që të mbani shënim kohën.

Për më tepër, udhëtarët këshillohen të kontrollojnë llojet e artikujve që do të sjellin me vete për udhëtimin e tyre që lejohen si bagazh dore nëse do të sillen në bord. Për bagazhet e kontrolluara të ngarkesave, sigurohuni që artikujt që keni paketuar të lejohen në fluturimin tuaj. Vini re se disa sende nuk lejohen në avionë për arsye sigurie.