Futboll

Anglia triumfon 4-0 në Prishtinë

Kosova sot është përballur ndaj ish-kampionit të Botës, Kombëtares së Anglisë e cila kjo e fundit e ka mëposhtur Kosovë me rezultat 4-0, shkruan albinfo.ch.

Anglia qysh në minutin e 32 kaloi në epërsi, me golin e shënuar nga Harry Winks.

Ndërsa në pjesën e dytë, Kosova pranoi edhe tre gola nga Anglia.

Goli është i dytë është shënuar në minuten e 79, nga Harry Kane, dhe goli i tretë nga Marcus Rashford në minutin e 83.

Goli i katërt erdhi në minuatat e fundit të ndeshjes nga Mason Mount në minutin e 90-të.

Anglezët kanë siguruar kualifikimin duke u rënditur në vendin e parë në grupin e tyre.

Në 7 sfidat e grupit, skuadra e Sauthgejt ka arritur të sigurojë 18 pikë, duke mbajtur vendin e parë, ndërkohë që “Darndanët” janë pozicionuar në vendin e 3-të me 11 pikë.Kjo është ndeshja e kthimin mes këtyre 2 përfaqësueseve, pasi kujtojmë që në sfidën e parë, Anglia triumfoi me rezultatin 5-3.

Vlen të theksohet se Kosova ka pësuar humbjen e parë në “Fadil Vokrri” në ndeshjet kualifikuese për Euro 2020.

Dhe ishte Anglia ajo që ia shkaktoi humbjen e parë në ndeshjen e fundit kualifikuese për Evropian.

Nga ana tjetër formacionet zyrtare ishin:

KOSOVA: Muriç, Hadërgjonaj, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Dresheviç, Berisha, Kololli, Celina, Rashica, Nuhiu.

ANGLIA: Pope, Aleksandër-Arnold, Çiluell, Rice, Meguajër, Mings, Uinks, Çambërlein, Hudson-Odoi, Stërling, Kejn.

 

https://tiger.cdnja.co/v/gg/ggOJ.mp4?secure=hSNpBxJC0t-HTTD0rrRnpA&expires=1574022600