Futboll

Anulohet edhe ndeshja e Prishtinës, 8 futbollistë dalin pozitivë

Ndeshja që është dashur të zhvillohet nga ora 18:00 është anuluar

Ndeshja kualifikuese për Ligën e Evropës mes Lincoln dhe Prishtinës është anuluar.

Vendimi është marrë nga autoritetet e Gjibraltarit, aty ku është dashur të zhvillohet ndeshja.

Kësisoj, rasti kalon në duart e Komitetit Disiplinor të institucionit drejtues të futbollit evropian, UEFA, përcjell albinfo.ch.

Prishtinës para ndeshjes i dolën tetë futbollistë pozitivë.

Lojtarët bardhekaltër të prekur nga koronavirusi janë: Armend Thaqi, Lorik Boshnjaku, Muharrem Jashari, Diar Miftaraj, Alban Muqiqi, Eglant Haxho, Leotrim Bekteshi dhe Besnik Krasniqi.

Si për çudi, në Kosovë, të gjithë ishin negativë nga testimet e kryera nga IKSHP.

Prishtina po priste me ankth vendimin e UEFA-s për këtë rast, pasi duke marrë në konsideratë atë që ndodhi me Dritën e Gjilanit, që humbi 3:0 takimin Linfield në paraeliminatorët e Championsit, frika është e madhe se aventura në Europë e skuadrës së drejtuar nga Armend Dallku do të mbyllet ende pa nisur.

Tashmë pritet se çfarë vendimi do të marrë UEFA për këtë ndeshje.