AUTOTECH

Apple ndalon shitjen e iPhone 7 dhe 8 në Gjermani

Apple ka tërhequr shitjet e iPhone 7 dhe 8 nga faqja e saj e internetit gjermane dhe dyqanet atje, pas një vendimi në Gjykatën e Qarkut në Mynih.

Vendimi tha se këto dy modele të iPhone po shkelin në pronësinë intelektuale të Qualcomm në lidhje me kursimet e energjisë në telefonat e mençur, njofton TechCrunch.

Ndërsa vendimi u bë muajin e kaluar, Qualcomm u kërkua nga gjykata të dërgojë 1,34 miliardë euro në bono sigurie përpara se të zbatohej, gjë që tani po ndodh. Një kontroll i shpejtë i faqes gjermane të Apple konfirmon ndryshimin: vetëm modelet më të reja iPhone XR, XS dhe XS Max janë listuar; iPhone 7 dhe 8 nuk mund të gjenden askund, shkruan telegrafi, përcjell albinfo.ch

Apple ka thënë tashmë se ka në plan të apelojë vendimin, por ndërsa ky proces zhvillohet, nuk do të jetë në gjendje të shesë iPhone 7 ose 8 në kanalet e veta të shitjes me pakicë.

Ndalimi në Gjermani është shkallëzimi më i fundit i grindjeve të vazhdueshme mes Apple dhe Qualcomm, që filloi kur Apple së pari akuzoi Qualcomm për vendosjen e çmimeve të padrejta për procesorët modem të tyre në 2017.

Qualcomm u përgjigj me një sërë padish, anëembanë globit. Apple po përballet gjithashtu me një situatë të ngjashme në Kinë ku Qualcomm gjithashtu ka fituar një ndalim të shitjes për çështjet e shkeljes së patentave.

Në këtë rast, Apple nuk ka tërhequr produktet e tyre dhe pretendon se çështja ishte e pranishme vetëm në pajisjet më të vjetra.