Kosova

Ardon Jashari refuzon kombëtaren U21 të Zvicrës

Të premten, trajneri i ekipit kombëtar, Murat Yakin, dhe kolegu i tij Sascha S Tauch nga U21 do të shpallin skuadrat e tyre. Emri i Ardon Jasharit figuron vetëm në një listë, në atë me lojtarët që janë në thirrje për ekipin e seniorëve.

Ajo që vihet re është se Jashari mungon tërësisht në skuadrën U21. Për shkak të moshës së tij, kapiteni i FC Luzern do të kishte të drejtë të luante për ekipin më të vjetër të të rinjve.

S Tauch do të kishte dashur të thërriste Jasharin për kualifikueset e Kampionatit Evropian kundër Armenisë dhe Rumanisë. Nuk është për t’u habitur, në fund të fundit, ai ka bërë përshtypje me paraqitjet e forta në FCL për javë të tëra dhe do të ishte një pasurim për U21-të.

Por Jashari nuk dëshiron. Siç mësoi Blick, Jashari dhe ata rreth tij kanë njoftuar Federatën e Futbollit të Zvicrës se ai nuk ishte i disponueshëm për U21. SFV-ja iu përgjigj pyetjes së Blick si vijon: “Ardon Jashari na ka komunikuar se aktualisht nuk dëshiron të luajë për U-21. Ne e kemi marrë parasysh vendimin”, përcjell albinfo.ch.

Në shtator 2022 ai u thirr për herë të parë për ekipin e parë të kombëtares zvicerane Që atëherë ai ka bërë dy paraqitje, njëra prej tyre në humbjen 1:6 në 1/8 e Kupës së Botës kundër Portugalisë. Në vitin 2023 ai mori vetëm një thirrje nga Murat Yakin, por nuk u përdor. Në vend të kësaj, ai përfundoi Kampionatin Evropian në Rumani dhe Gjeorgji me ekipin kombëtar U21 në qershor. Dalja e ngushtë në fazën e 16-të kundër Spanjës ishte paraqitja e fundit e Jasharit si ndërkombëtar junior, shkruan Blick.