Lajme

Australia përballet me vërshime të mëdha, pas zjarreve

Disa zona në Australi përfshihen nga vërshimet

Pas zjarreve të mëdha, si duket shirat e rrëmbyeshëm dhe stuhitë kanë vërshuar në disa pjesë të bregdetit lindor të Australisë, duke bërë që të shuhen disa nga zjarret, por duke sjellë një kërcënim të ri për përmbytje në disa zona.

Duhet theksuar se rënie të shiut ka pasur në disa zona që janë goditur shumë nga kriza e zjarrit.

Po ashtu, rrugët e mëdha u mbyllën në Queensland dhe ndërprerjet e energjisë janë raportuar në pjesë të New South Wales si rezultat i motit.

Por zyrtarët e zjarrfikësve thanë se shiu po ndihmonte për të shuar disa nga zjarret.

Zjarret janë përhapur në Australi që nga shtatori, duke lënë të vdekur të paktën 28 njerëz, duke shkatërruar mijëra shtëpi e duke djegur miliona hektarë tokë. /Albinfo.ch