AT Balkani

Austri, shërohet personi i lënduar nga shpërthimi i bombolës në Ferizaj

Para pak muajsh në qytetin e Ferizajit shpërtheu një bombolë gazi, ku mbetën disa të lënduar. Dy personat që kishin lëndime më të theksuara nga shpërthimi u nisën për shërim në Austri, transmeton albinfo.ch.

Shteti austriak ishte i hapur dhe pranoi të dy pacientët që kishin djegie të shkallës më të lartë.

Lajmi i mirë është se njëri është shëruar pothuajse plotësisht dhe është liruar nga spitali austriak, shkruan albinfo.ch.

May be an image of 1 person, standing dhe E brendshme

Sot, ambasadori shqiptar në Austri, Lulzim Pllana, ka vizituar dy qytetarët kosovarë në Spitalin e Gracit, ku kanë qëndruar për shërim nga eksplozioni i ndodhur në Ferizaj.

Falë kujdesit të madh dhe intensiv nga mjekët austriakë, sot u lirua nga spitali njëri nga ta zt. Fidan Gashi, të cilin e përcollëm për Kosovë. Qytetari tjetër pritet të shërohet së shpejti dhe t’i bashkohet familjes.

Ambasada e Kosovës në Austri ka falënderuar përzemërsisht autoritetet austriake për koordinimin e palodhshëm të Ministrisë Federale të Austrisë për çështje Evropiane dhe Ndërkombëtare dhe Ministrisë Federale të Mbrojtjes, transmeton tutje albinfo.ch.

May be an image of një ose më shumë njerëz, people standing dhe people sitting

“Për mbështetjen, kujdesin dhe komunikimin e vazhdueshëm, falënderojmë përzemërisht Spitalin e Gracit, mjekët  Prof. Dr. Lars-Peter Kamolz dhe stafin e tij, Dr. Signe Buck dhe bashkatdhetaren tonë për përkthimin, znj. Lindita Maxhuni, të cilët kanë asistuar qytetarët tanë në çdo aspekt që nga pranimi i tyre”. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI