Lajme

Austria forcon sigurinë në kisha

Austria po rrit sigurinë në kisha në rast të sulmeve, pasi një person i armatosur vrau katër njerëz në një tërbim në fillim të këtij muaji, tha të enjten ministri i brendshëm Karl Nehammer.

Sulmuesi, një 20-vjeçar i lindur dhe rritur në Vjenë, u qëllua për vdekje nga policia pasi qëlloi mbi kalimtarët dhe bare më 2 nëntor. Austria po heton 21 persona dhe ka vendosur 10 persona në paraburgim për dyshimin se ishin të lidhur me sulmin.

“Gjetjet e hetimit aktualisht tregojnë se nuk mund të përjashtohet që autori i krimit donte gjithashtu të kërkonte me dashje viktima në kisha”, tha Ministri i Brendshëm Karl Nehammer, në një konferencë shtypi.

“Prandaj do të ketë një mbrojtje të përforcuar të objekteve të kishës që nga sot”, tha ai, duke shtuar se qëllimi ishte të mbrohemi nga sulmet në “fazën e ndjeshme” pas sulmit të 2 nëntorit./Albinfo.at

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI