Lajme

Autoritetet zvicerane, thirrje për ndihmë në sektorin shëndetësor

Autoritetet zvicerane i bëjnë thirrje "secilit me përvojë" të bashkohet me sektorin e kujdesit shëndetësor, pasi numri i të vdekurve arrin në 300

Autoritetet shëndetësore në kantonin jugor zviceran të Ticino i kanë bërë thirrje kujtdo që është në kanton me trajnime mjekësore që të bashkohen me sektorin e kujdesit shëndetësor. Deklarata vjen ndërsa numri i vdekjeve në Zvicër arriti në 300 të dielën.

Ticino, e cila kufizohet me Italinë, është vendi më i prekur i 26 kantoneve të Zvicrës, me 93 nga 300 vdekjet e vendit, pavarësisht se ka vetëm katër për qind të popullsisë së vendit.

Zvicra regjistroi 29 vdekje të reja nga e shtuna deri të dielën, një rënie e lehtë nga 34 e regjistruar nga e premtja në të shtunën.

Tani ka gati 15,000 raste të konfirmuara në Zvicër.

Të dielën, ekipi i krizës Ticino tha se ndihma shtesë ishte e nevojshme për të luftuar efektet e virusit në kanton.

Autoritetet kantonale bënë thirrje për këdo që jetonte në kanton dhe kishte përvojë mjekësore – por që nuk ka punuar aktualisht në sektorin e shëndetësisë – të regjistrohet për të punuar në sektorin e kujdesit shëndetësor Ticino, transmeton albinfo.ch.

Kantoni ngriti një faqe në internet, e cila do të jetë e disponueshme nga sot e tutje, në të cilën njerëzit mund të regjistrohen.

Ankesa është e hapur për mjekë ose persona me përvojë në sektorin e infermierisë, por që aktualisht nuk po punojnë në kujdesin shëndetësor. /Thelocal