Lajme

BAG: 2135 raste të reja dhe 11 vdekje brenda 24 orëve të fundit

Mesatarja 7 ditore është 6 të vdekur në ditë ose 2 për qind më pak se në javën e kaluar

Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar 2135 raste të reja sot, e martë, që kanë rezultuar pozitive për koronavirusin në 24 orët e fundit.

Mesatarja e 7 ditëve është kështu 2073 ose 3 për qind më shumë se në javën e kaluar, raporton srf.ch. Trendi gjatë javës që shkoi po shënon një rritje të lehtë, ndonëse dje dje sot ka pasur sërish një ulje të vogël, shhkruan albinfo.ch.

Incidenca 14-ditore aktualisht është 318.18.

Shkalla mesatare pozitive 7 ditore aktualisht është 8.8 për qind, praktikisht e njëjtë me atë të javës së kaluar.

Numri i testimeve në një mesatare 7 ditore është 26,217 teste në ditë, që është 3 për qind më pak se javën e kaluar.

BAG raporton 11 raste të reja të vdekjes. Mesatarja 7 ditore është 6 të vdekur në ditë ose 2 për qind më pak se në javën e kaluar.

Aktualisht BAG raporton 1,114 njerëz që po trajtohen në spitale për Covid-19. Kjo është 4 për qind më shumë se në javën e kaluar.

Shtretërit e kujdesit intensiv të certifikuar në spitalet zvicerane janë aktualisht 84.0 përqind të zëna, ndërsa, përfshirë shtretërit ad-hoc, niveli i shfrytëzimit është 75.0 për qind, përcjell albinfo.ch. Nga këta, 27 përqind janë të zënë nga të sëmurët me Covid 19.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI