Lajme

BBC: “Politika, më e rrezikshme se pandemia. Turp!”

Një protestues që arriti të anashkalojë sigurinë jashtë Parlamentit të mërkurën ngriti një pankartë në hyrje, ku shkruhej: "Pandemia më e rrezikshme në Kosovë është politika. Turp!"

Qeveria e Kosovës është shembur, pas një votim mosbesimi të kryeministri Albin Kurti, i cili u mbështet nga një shumicë e deputetëve, shkruan BBC News.

Votimi u soll nga një partner i ri i koalicionit, i zemëruar nga qasja e z. Kurti për të trajtuar shpërthimin e koronavirusit.

Vjen vetëm dy muaj pasi qeveria u betua.

Nuk është e qartë se si do të zgjidhet ngërçi politik, pasi zgjedhjet nuk mund të mbahen për shkak të pandemisë.

Mjekët kanë paralajmëruar se pa drejtim të qartë, sëmundja mund të mposhtë sistemin shëndetësor të pambrojtur të Kosovës.

Vendi i Ballkanit ka të paktën 70 raste të konfirmuara dhe një vdekje nga Covid-19.

Korrespondentët thonë se kriza politike ka zemëruar qytetarët që duan udhëheqësit e vendit të përqëndrohen në masat që luftojnë përhapjen e virusit.

Me protestat në rrugë të ndaluara, për shkak të një bllokimi, banorët në kryeqytetin e Prishtinës kanë qenë duke zhvendosur enë dhe tiganë nga ballkonet e tyre për të ndezur zhgënjimin e tyre në përleshje.

Një protestues që arriti të anashkalojë sigurinë jashtë Parlamentit të mërkurën ngriti një pankartë në hyrje, ku shkruhej: “Pandemia më e rrezikshme në Kosovë është politika. Turp!”

Votimi i mosbesimit u iniciua nga partneri i ri në koalicionin e z. Kurti, partia e qendrës së djathtë LDK (Lidhja Demokratike).

LDK ka qenë në lidhje me zotin Kurti për disa javë, por fundi erdhi kur kryeministri shkarkoi ministrin e LDK-së Agim Veliu. Veliu kishte mbështetur thirrjet e Presidentit Hashim Thaçi për një gjendje të jashtëzakonshme për të luftuar koronavirusin. Z. Kurti këmbënguli që një veprim i tillë nuk ishte i justifikuar.

Më shumë se 80 deputetë në asamblenë prej 120 anëtarësh mbështesin votën pas gati 12 orësh debati.

Analistët thonë se nuk ka gjasa që partia e Z. Kurti të përpiqet të formojë një qeveri të re.

Zgjedhjet e përgjithshme të tetorit të kaluar ishin të katërtat që kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia më 2008.

Serbia nuk e njeh vendin dhe, me mbështetjen e Rusisë, e ka bllokuar atë të bëhet anëtar i OKB-së dhe organeve të tjera ndërkombëtare, përcjell albinfo.ch.