Lajme

BE-ja, pako të re sanksionesh kundër Rusisë  

Komisioni Evropian ka prezantuar një propozim për një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë, që shtron bazat ligjore për kufizimin e çmimit të importit të naftës.

Kjo paketë e tetë është një përgjigje ndaj pseudo-referendumeve që janë mbajtur në territoret e pushtuara. Dhe, sipas presidentes së Komisionit, ata kanë si qëllim të zhvatin tokën ukrainase dhe të ndryshojnë përmes forcës kufijtë ndërkombëtarë edhe përmes kërcënimeve për përdorimin e armëve bërthamore, raporton euronews, përcjell Albinfo.ch.

“Ne nuk i pranojmë referendumet e rreme dhe asnjë lloj të aneksimit të Ukrainës. Ne jemi të vendosur ta bëjmë Kremlinin të paguajë për këtë përshkallëzim”, tha Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian.

Çmimi kufizues mbi naftën është koordinuar me vendet e grupimit G7. Por sanksionet e reja e vënë theksin tek tregtia.

Do të ketë një ndalim të importeve mbi produktet ruse që synojnë t’i heqin ekonomisë ruse 7 miliardë euro.

Gjithashtu, do të ketë një embargo tjetër që do të fokusohet tek pajisjet teknologjike, si dhe sanksione ndaj institucioneve dhe personaliteteve.

Dhe këtë herë do të përfshihen edhe shtetasit evropiane që drejtojnë filialet e kompanive shtetërore ruse.

“Ne do të shtojmë objektiva të tjerë. Dhe, mes tyre do të ketë njerëz që nuk janë domosdoshmërish rusë, por që marrin pjesë në anashkalimin e sanksioneve”, u shpreh Josep Borrell, Përfaqësues i Lartë i BE-së.

Deri tani plot 1 mijë e 200 personalitete janë përfshirë në listë, bashkë me banka, kompani dhe tregje që janë prekur rëndë nga sanksionet.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI