Futboll

Brazili do të organizojë botërorin e futbollit për femra në 2027

Vendimi u mor në Kongresin e FIFA-s në Bangkok, Tajlandë, ku Brazili mposhti një ofertë të përbashkët nga Gjermania, Holanda dhe Belgjika.

Kupa e Botës për femra do të zhvillohet në Amerikën e Jugut për herë të parë pasi Brazili u zgjodh të presë edicionin e 2027 të turneut.

Delegatët e FIFA-s që u mblodhën në Bangkok, Tajlandë, votuan 119 pro 78 pro Brazilit dhe jo një ofertë të përbashkët nga Gjermania, Holanda dhe Belgjika.

“E dinim se do të festonim një fitore për futbollin e femrave të Amerikës së Jugut dhe për femrat”, tha presidenti i Konfederatës Braziliane të Futbollit, Ednaldo Rodrigues.

“Ju mund të jeni të sigurt, pa kotësi, ne do të realizojmë Kupën e Botës më të mirë për femra.”

Edicioni i fundit i turneut, në Australi dhe Zelandën e Re në vitin 2023, paraqiti 32 ekipe për herë të parë dhe tërhoqi një rekord prej 570 milionë dollarësh (525 milionë euro) të ardhura komerciale. Kjo ka të ngjarë të ketë luajtur një rol vendimi i FIFA-s për të zgjeruar futbollin e femrave në një tjetër kontinent të ri.

Për më tepër, në raportin e vlerësimit të FIFA-s të publikuar më 8 maj, ofertës së Brazilit iu dhanë 4 nga 5 pikë të mundshme, ndërsa oferta e përbashkët evropiane shënoi vetëm 3.7.

Vendimi u bë më i lehtë kur Shtetet e Bashkuara dhe Meksika tërhoqën ofertën e tyre të përbashkët muajin e kaluar, në një përpjekje për të nxitur edicionin e vitit 2031.

Oferta e Brazilit përfshin 10 stadiume të përdorura për Kupën e Botës për meshkuj 2014, me Marakanën e famshme të Rio de Zhaneiros të rreshtuar për ndeshjen hapëse dhe finalen. Por ka ende shumë punë për të bërë, duke qenë se konfederata braziliane e futbollit po lufton me sfidat ligjore kundër presidentit të saj dhe disa stadiume kanë nevojë për riparime urgjente.

Skuadra nikoqire do të shpresojë për një dalje më të mirë se herën e kaluar, kur dolën në fazën e grupeve.

Një fitore e parë në Kupën e Botës për femrat e Brazilit do të ishte ëndrra më e madhe në tokën vendase./DW