Zvicër

Brienz, liqeni më përrallor në Zvicër, i rrethuar me male

Liqeni Brienz është i njohur për ujërat blu të thellë dhe peizazhin mahnitës

Brienzersee i Zvicrës, ose Liqeni Brienz në gjuhën angleze, ndodhet në pjesën lindore të rajonit Bernese Oberland të Zvicrës. Liqeni shtrihet për afërsisht 14 kilometra dhe arrin një thellësi prej 260 metrash. Liqeni Brienz është i njohur për ujërat blu të thellë dhe peizazhin mahnitës, duke tërhequr shumë vizitorë çdo vit, përcjell albinfo.ch.

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe liqen

Hung Hsu Chen

Liqeni është i rrethuar nga male dhe uji që vjen nga akullnajat e shkrira, duke e bërë atë të pastër si kristal. Kur lundrojnë në liqen, vizitorët mund të shijojnë pamje të bukura të alpeve zvicerane dhe shumë qyteteve dhe fshatrave të vogla. Qytetet liqenore janë të njohura për arkitekturën tradicionale zvicerane dhe peizazhin e bukur, duke i bërë ato destinacione të njohura për turistët dhe udhëtarët e kohës së lirë.

Mund të jetë një imazh i liqen

Hung Hsu Chen

Ka shumë aktivitete në dispozicion në dhe rreth liqenit, duke përfshirë kajak, lundrim, jaht, not dhe peshkim. Ka gjithashtu shumë shtigje për ecje dhe ecje rreth liqenit që ofrojnë pamje spektakolare dhe lejojnë vizitorët të eksplorojnë ekosistemin natyror përreth liqenit.

Përveç kësaj, ka shumë atraksione dhe aktivitete të disponueshme në dhe rreth liqenit, të tilla si avulluesi tradicional zviceran dhe udhëtimet me tren që u ofrojnë vizitorëve pamje mahnitëse të liqenit dhe zonës përreth. Ka gjithashtu shumë restorante dhe kafene përgjatë bregut të liqenit ku vizitorët mund të provojnë kuzhinën dhe pijet lokale.

Si përmbledhje, Brienzersee e Zvicrës është një destinacion i bukur dhe i mahnitshëm që ofron një pasuri aktivitetesh dhe atraksionesh, duke e bërë atë një destinacion popullor për turistët në Zvicër.

Mund të jetë një imazh i liqen

Hung Hsu Chen