Lajme

Çfarë duhet të dini për masat e reja në Zvicër

Të dielën Këshilli Federal Zviceran njoftoi kërkesat e reja që do të zbatohen të hënën për të kufizuar rritjen alarmante të rasteve të koronavirusit në vend.

Numri i rasteve pozitive të raportuara në Zvicër në dy javët e fundit u rrit në mbi 3,000 në ditë, pothuajse duke e trefishuar numrin e saj më të lartë të infeksioneve të regjistruara gjatë kulmit të pandemisë në prill, transmeton albinfo.ch.

“Vala e dytë ka ardhur më herët dhe më e fortë nga sa kemi menduar”, tha të dielën ministri i Shëndetësisë, Alain Berset.

Rregulloret e reja “synojnë të mbrojnë më mirë publikun dhe të parandalojnë që sistemi shëndetësor të mbingarkohet në javët dhe muajt e ardhshëm”, tha Këshilli Federal, shkruan The local.ch.

Ai shtoi se “qëllimi është gjithashtu të frenohet ndjeshëm numri i rasteve të reja në mënyrë që kantonet të vazhdojnë të gjurmojnë kontakte në mënyrë efektive. Pavarësisht nga kufizimet, shpresohet që ekonomia të vazhdojë të funksionojë dhe njerëzit mund të jetojnë jetën e tyre me sa më pak përçarje të jetë e mundur”.

Ndër masat e reja të zbatuara nga 19 tetori janë mandatet e maskave në të gjitha hapësirat e brendshme publike, mbulimi i tubimeve publike në 15 persona dhe ngjarjet private në 100.

“Shpresojmë që këto masa të jenë të mjaftueshme. Ne u përpoqëm të ishim shumë proporcionalë”, tha Berset.

Pyetja që shumë në Zvicër po bëjnë është pse, duke pasur parasysh infeksionet në rritje së bashku me parashikimet e ndotjeve të mëtejshme, autoritetet nuk urdhëruan masa më kufizuese, siç është rasti në vendet fqinje, si Italia dhe Franca.

Sidoqoftë, nëse numri i ndotjeve del nga kontrolli, autoritetet do të “marrin në konsideratë masa më drastike”, shtoi ajo.

Gjithashtu, çdo kanton mund të zbatojë rregullat e tij më të rrepta, mbi dhe përtej atyre të mandatuara nga qeveria federale, theksoi Sommaruga.

Për shembull, kantoni Bern njoftoi se nga e hëna do të ndalonte ngjarjet që përfshijnë më shumë se 1.000 njerëz, edhe pse mbledhje të tilla janë të autorizuara, në kushte të rrepta, në pjesën tjetër të vendit.

Një numër ligjvënësish kanë shprehur mbështetjen e tyre për vendimet e qeverisë. Midis tyre është deputetja Manuela Weichelt-Picard.

Por të tjerët thanë se rregulloret e reja nuk janë të mjaftueshme.

Jerôme Pugin, shefi i njësisë së kujdesit intensiv në Spitalet Universitare të Gjenevës (HUG), vuri në dukje se qeveria nuk ka shkuar “aq sa duhet në masat kufizuese që do të bënin të mundur prerjen e një vale të kësaj madhësie”. /Albinfo.ch