Lajme

Çfarë është kultura e punës zvicerane, çka duhet të dini

Me heqjen e detyrimit për punë në shtëpi tani në Zvicër, shumë punonjës do të kthehen në zyrë

Nga 26 qershori, kërkesa për të punuar nga shtëpia është larguar në Zvicër.

Nëse keni punuar nga shtëpia në pjesën më të madhe të pandemisë dhe tani po ktheheni në vendin tuaj të punës, mund të keni harruar se si është të punosh në zyrë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ose keni ardhur në Zvicër dhe nuk jeni të sigurt se cilat janë rregullat lokale dhe si mund të futeni në kulturën e punës pa dalë jashtë si një thumb i lënduar.

Por ne do të përqendrohemi në llojin më të zakonshëm të biznesit – atë zyrtar, i cili është lloji në të cilin zviceranët duket se ndihen më rehat, përcjell tutje albinfo.ch.

Këtu janë katër gjëra në lidhje me kulturën zvicerane të punës që do t’ju trondisin ose surprizojnë (ose të dy):

Më ke përshëndetur

Në shumë mënyra, mjedisi i biznesit është një mikrokozmos i shoqërisë zvicerane në përgjithësi. Me fjalë të tjera, ajo pasqyron zakonet mbizotëruese në gjithë vendin.

Meqenëse zviceranët janë tërheqës për përshëndetjet e duhura – në vend se një “hej” i rastësishëm – kjo është një aftësi që duhet të zotëroni, veçanërisht në zyrat zyrtare.

Kur mbërrini në mëngjes, duhet të përshëndetni bashkëpunëtorët tuaj në gjuhën e rajonit tuaj (grüezi, bonjour ose buongiorno) dhe të shtoni emrin e tyre në përshëndetje – ose emrin e parë, nëse jeni të njohur mirë, ose mbiemrin, nëse kjo është politika e zyrës suaj.

Rregullohuni, dukuni të mprehtë

Në varësi të vendit ku punoni dhe nëse jeni në kontakt me klientët, kodi i veshjes mund të ndryshojë nga “zyrtar” në “i zgjuar-rastësor”, që do të thotë që ju nuk duhet të vishni një kostum dhe një kravatë, por gjithsesi të jeni të veshur në mënyrë të përshtatshme për mjedisin e biznesit, nga koka te këmbët.

Rrobat e papërshtatura dhe flokët e shokuar mund të jenë të pranueshme nëse jeni të punësuar në një cirk, por kjo veshje nuk i përket një vendi pune të zakonshëm, ku mund të konsideroheni si një tifoz dhe të mos merreni seriozisht nëse paraqiteni në një ngritje të tillë .

Punëdhënësit nuk kujdesen për të drejtën tuaj për të shprehur individualitetin dhe krijimtarinë tuaj përmes veshjeve tuaja; ata kujdesen për të mos trembur klientët, transmeton tutje albinfo.ch.

Përpikëria është mirësjellja e mbretërve

Zviceranët kanë saktësi të koduar në ADN-në e tyre dhe ardhja në punë në kohë, ose më mirë akoma, para kohe  është shumë e rëndësishme.

Mbi të gjitha, ata të gjithë mbajnë orë zvicerane, kështu që arsyetime të tilla si “ora ime po vonon” ose “ora ime nuk funksionon” do të përballen me mosbesim.

Me të njëjtën argument, justifikimet si “treni, autobusi, tramvaji im, ishte vonë” nuk do të binin të vërteta as në Zvicër (megjithëse mund të jenë plotësisht të justifikueshme në vendet e tjera).

Nga ana tjetër, një sëmundje, emërimi i mjekut ose vdekja në familje, janë arsye të pranueshme për të qenë vonë, ose për të mos ardhur fare në punë.

Dhe ekziston një justifikim tjetër që ka të ngjarë të mos pranohet nga punëdhënësi juaj, por vetëm në Zvicër.

Thjesht pyesni Ellen, një amerikane që jeton në një fshat të vogël zviceran afër Liqenit të Gjenevës.

Ajo i tha The Local se po voziste për të punuar një mëngjes kur pa një tufë dhish duke ecur në rrugën e ngushtë, duke u çuar nga hambari i tyre në kullotën aty pranë.

Procesioni po zgjaste shumë dhe Ellen filloi të shqetësohej jo vetëm për vonesën, por edhe për arsyetimin që do t’i jepte shefit të saj.

Vakti më i rëndësishëm i ditës

Është e zakonshme që bizneset zvicerane të mbyllen midis mesditës dhe 13:30 për të lejuar punonjësit e tyre të hanë një drekë të duhur, qoftë në një restorant ose në shtëpi, nëse jetojnë afër.

Restorantet zvicerane janë zakonisht të mbushura gjatë orës së drekës pasi grupe punonjësish hanë vaktet e tyre së bashku (të paktën kjo ishte rasti para pandemisë).

Kur ajo filloi të punonte për herë të parë në një zyrë zvicerane, Ellen e lartpërmendur bëri atë që bënte më parë në SHBA – ajo solli sanduiçin e saj dhe hëngri në tryezën e saj ndërsa punonte.

Bashkëpunëtorët e saj po i jepnin shikime anësore, derisa shefi i Ellen më në fund i tha asaj të shkonte në shtëpi dhe të hante një vakt të duhur.

Ellen e detyroi, edhe pse u shqetësua se një tufë dhish do ta bllokojnë makinën e saj në rrugën e kthimit për në punë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI