Lajme

Cilat janë rrugët më të mira të trenit të natës për në Zvicër dhe nga Zvicra?

Trenat e natës janë kthyer në trend në Evropë, por ku mund të arrini brenda natës nëse jetoni në Zvicër? Këtu keni një përmbledhje të opsioneve tuaja më të mira nëse jeni duke kërkuar për një aventurë

Hekurudhat Federale të Zvicrës (SBB) tani pret 11 linja gjatë natës, duke përfshirë një destinacion të ri në një drejtim të ri – Amsterdam.

Shërbimi i përditshëm Nightjet nga Cyrihu në Amsterdam nëpërmjet Bazelit ka funksionuar që nga dhjetori. Udhëtimi zgjat 11 orë e 15 minuta, duke u nisur nga Cyrihu në orën 22:00 dhe duke mbërritur në Amsterdam në 9:15 të mëngjesit pa ndryshime, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Në rrugën e kthimit, treni niset nga Amsterdami në orën 20:30 dhe mbërrin në Basel SBB në orën 6:30 të mëngjesit, duke udhëtuar për të mbërritur në Cyrih në 8:05 të mëngjesit.

Ndërkohë, rrugët e reja të shumëpritura për në Barcelonë dhe Romë nuk do të jenë funksionale deri në vitin 2024. Rruga e Barcelonës nga Cyrihu do të kalojë përmes Bernës, Lozanës dhe Gjenevës, përcjell tutje albinfo.ch.

Destinacionet e trenave të natës SBB ofrohen në bashkëpunim me kompaninë hekurudhore austriake ÖBB dhe kompani të tjera partnere. Hamburgu, Berlini, Hannoveri, Vjena, Graci, Praga, Budapesti, Lubjana dhe Zagrebi kanë qenë në orar prej disa vitesh. Shumica e këtyre udhëtimeve zgjasin 10 deri në 12 orë, përcjell tutje albinfo.ch.

Opsionet e gjumit 

Sonya Schwaller nga Friburgu kohët e fundit udhëtoi me trenin e natës së Cyrihut për në Vjenë, duke fjetur në një ndarje me gjashtë persona. Ajo dhe burri i saj ishin rrugës për të marrë pjesë në një triatlon në Bratislavë. Ata u bashkuan me trenin pak përtej kufirit zvicerano-austriak në Feldkirch, në mënyrë që të mund të ngarkonin edhe makinën e tyre në bord.

Familjarët Schwaller morën opsionin më të lirë të ‘couchette’ (Liegewagen), i cili ka katër ose gjashtë krevat marinari dhe tualete të përbashkëta jashtë në karrocë. Ishte udhëtimi i tyre i tretë me tren nate, kështu që ata e dinin se çfarë të prisnin.

“Jastëkët nuk ishin të mirë, por ne morëm një batanije të mirë. Çdo krevat marinari ka një dritë, kështu që ju mund të lexoni ende kur të tjerët janë në gjumë. Është shumë e qetë – askush nuk lëviz përreth. Fjeta mirë dhe më pëlqeu. Na sollën kafe, bukë dhe reçel në mëngjes.”

Ekziston gjithashtu një “ndarje vetëm për zonja” në klasën e koshit për gratë që udhëtojnë vetëm, të cilën duhet ta zgjidhni kur rezervoni. Mënyra më e rehatshme për të udhëtuar është ‘kabina e gjumit’ (Schlafwagen). Ekzistojnë opsione standarde dhe luksoze të disponueshme në këtë kategori me ndarje të vetme, dyshe dhe treshe.

Ndarjet standarde të gjumit vijnë me një legen dore të vogël, ndërsa ndarjet luksoze kanë dushin, tualetin dhe peshqirët e tyre. Opsioni buxhetor do të ishte udhëtimi në ndenjëse të shtrirë në “karrocën e ndenjëseve” (Sitzwagen).

Rezervimi 

Çmimet e rregullta variojnë nga 116 CHF në një drejtim në Pragë dhe 219 CHF në Amsterdam për një krevat marinari në një dhomë gjumi me tre persona. Bileta shumë më të lira (Sparbillet / Billet dégriffé / Supersaver) mund të gjenden kur rezervoni shumë përpara.

Jo të gjitha lidhjet ndërkombëtare mund të rezervohen përmes aplikacionit SBB ose Webshop. E njëjta gjë vlen edhe për gjetjen e çmimeve më të mira.

Për momentin, SBB rekomandon që klientët të blejnë bileta ndërkombëtare në qendrat e udhëtimit me personel ose me telefon (SBB Contact Center 0848 44 66 88 (CHF 0.08/Min). Është e mundur të rezervoni një takim paraprakisht në internet.

Disa nga rrugët më të njohura si Cyrih-Vjenë dhe Cyrih-Berlin janë të kërkuara në muajt më të ngarkuar të udhëtimit nga maji deri në shtator. Rekomandohet rezervimi i hershëm, përcjell tutje albinfo.ch.

Një kthesë 

Plani tjetër, në bashkëpunim me ÖBB, Deutsche Bahn dhe Hekurudhat Çeke, është që SBB të drejtojë trenin e natës së Cyrihut për në Pragë përmes Gjermanisë, duke marrë destinacionet Leipzig dhe Dresden. Kjo duhet të jetë gati për t’u vendosur deri në dhjetor 2022.

Kompanitë evropiane hekurudhore shohin një potencial të madh në trenat e natës dhe i kushtojnë vëmendje zgjerimit. “Aktualisht po vërejmë një kërkesë të rilindjes dhe në rritje të fortë”, tha një zëdhënës i SBB për The Local.

Është mjaft një kthesë. “Disa vite më parë, trenat e natës u konsideruan si një model i vjetëruar. Jemi të bindur se kërkesa do të rritet më shumë dhe se trenat e natës do të jenë gjithashtu të suksesshëm në planin afatgjatë në kuadrin e udhëtimeve të qëndrueshme”, tha ai.

Bonusi i klimës 

Përfitimi i klimës është bërë një pikë kryesore e shitjes së udhëtimit me tren – dhe trenat e natës janë edhe më miqësorë me mjedisin sepse udhëtojnë me shpejtësi më të ngadalta. Në faqen e internetit dhe aplikacionin SBB, Ekollogaritësi në fund të itinerarit ju lejon të shihni kursimet e CO2 për udhëtimin tuaj.

Një udhëtim me tren mund të përdorë të paktën 30 herë më pak CO2 sesa udhëtimi me avion në të njëjtën distancë dhe 20 herë më pak se udhëtimi me makinë.

Ka avantazhe të tjera mbi udhëtimin rrugor, si shmangia e bllokimeve të trafikut dhe aftësia për të shtrirë dhe mbyllur sytë. Nuk ka probleme me mbajtjen e lëngjeve ose sendeve të tjera të ndaluara. Dhe nuk ka kohë pritjeje ose transferim në aeroport kur udhëtoni nga qendra e qytetit në qendër të qytetit.

Udhëtimi me tren në distanca të gjata mund të jetë miqësor për familjen me fëmijë. Është e mundur të rezervoni një ndarje me katër ose gjashtë persona për një grup që udhëtojnë së bashku.

Fjetja në një automjet në lëvizje mund të mos jetë ideja e të gjithëve argëtuese, por ka mënyra për ta bërë atë të funksionojë. Rrobat e rehatshme janë një domosdoshmëri, dhe potencialisht tapa veshi ose një maskë për sytë nëse jeni një gjumë i lehtë.

Është më mirë të udhëtoni lehtë dhe të keni gjërat thelbësore lehtësisht të arritshme në krye të çantës. Dhe mos harroni të paketoni pak tolerancë për shoqëruesit tuaj të udhëtimit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI