Koronavirusi: çast pas çasti

Covid 19 mund të prishë planet e verës

Një ringjallje e rasteve të Covid-19 në Evropë, këtë herë e nxitur nga nënvariantet e reja, me përhapje të shpejtë të Omicron, po kërcënon edhe një herë të prishë planet e verës

Disa vende të Evropës Perëndimore kanë regjistruar së fundmi numrin e tyre më të lartë ditor të rasteve në muaj, pjesërisht për shkak të nënvarianteve të Omicron BA.4 dhe BA.5.

Rritja e rasteve ka nxitur thirrjet për vigjilencë të shtuar në të gjithë një kontinent që ka relaksuar shumicën, nëse jo të gjitha kufizimet e koronavirusit, përcjell albinfo.ch.

Ringjallja e parë erdhi në maj në Portugali, ku BA.5 nxiti një valë që goditi pothuajse 30,000 raste në ditë në fillim të qershorit. Megjithatë, ajo valë ka filluar të ulet.

Italia regjistroi më shumë se 62,700 raste të martën, gati dyfishuar numrin nga java e kaluar, tha ministria e shëndetësisë.

Gjermania ndërkohë raportoi më shumë se 122,000 raste të martën.

Franca regjistroi mbi 95,000 raste të martën, numri i saj më i lartë ditor që nga fundi i prillit, që përfaqëson një rritje prej 45 për qind në vetëm një javë.

Austria këtë të mërkurë regjistroi më shumë se 10,000 për herë të parë që nga prilli.

Rastet janë rritur gjithashtu në Britani, ku ka pasur një rritje shtatëfish të riinfeksionit të Omicron, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS).

ONS fajësoi rritjen e varianteve BA.4 dhe BA.5, por gjithashtu tha se Covid ra në shkakun e gjashtë më të zakonshëm të vdekjeve në maj, duke përbërë 3.3 përqind të të gjitha vdekjeve në Angli dhe Uells, përcjell tutje albinfo.ch.

BA.5

Mircea Sofonea, një epidemiolog në Universitetin e Montpellier, tha se vala evropiane e verës së Covid-it mund të shpjegohet nga dy faktorë.

Njëra është rënia e imunitetit, sepse “mbrojtja e ofruar nga një infeksion ose një dozë vaksine zvogëlohet me kalimin e kohës”, tha ai për AFP.

Tjetri erdhi tek nënvariantet e reja BA.4 dhe veçanërisht BA.5, të cilat po përhapen më shpejt sepse duken se janë edhe më ngjitës dhe më të aftë për t’i shpëtuar imunitetit, përcjell tutje albinfo.ch.

Olivier Schwartz, kreu i njësisë së virusit dhe imunitetit në Institutin Pasteur në Paris, tha se BA.5 po “fiton terren” sepse është 10 për qind më ngjitëse se BA.2.

“Ne jemi përballur me një evolucion të vazhdueshëm të virusit, i cili ndeshet me njerëz që tashmë kanë antitrupa – sepse ata janë infektuar ose vaksinuar më parë – dhe më pas duhet të gjejnë një avantazh selektiv për të qenë në gjendje të hyjnë fshehurazi,” tha ai.

Por a janë nënvariantet e reja më të rënda?

“Bazuar në të dhënat e kufizuara, nuk ka asnjë provë që BA.4 dhe BA.5 të shoqërohen me rritje të ashpërsisë së infeksionit në krahasim me variantet qarkulluese BA.1 dhe BA.2,” tha Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) javën e shkuar.

Por rritja e rasteve mund të rezultojë në rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, paralajmëroi ECDC.

Alain Fischer, i cili koordinon strategjinë e vaksinës pandemike të Francës, paralajmëroi se shtrimet në spital në vend kishin filluar të rriteshin, gjë që ka të ngjarë të çonte në pranime të kujdesit intensiv dhe përfundimisht më shumë vdekje.

Sidoqoftë, në Gjermani, virologu Klaus Stohr tha për kanalin ZDF se “asgjë dramatike nuk do të ndodhë në njësitë e kujdesit intensiv në spitale”.

Kthimi i maskës?

ECDC u bëri thirrje vendeve evropiane që të “qëndrojnë vigjilente” duke ruajtur sistemet e testimit dhe mbikëqyrjes.

“Pritet që do të nevojiten doza shtesë përforcuese për ato grupe më të rrezikuara nga sëmundje të rënda, në pritje të valëve të ardhshme”, shtoi ai.

Përballë rasteve në rritje, javën e kaluar qeveria e Italisë zgjodhi të zgjasë një kërkesë për të veshur maska ​​​​mjekësore FFP2 në transportin publik deri më 30 shtator.

“Dua të vazhdoj të rekomandoj të mbroni veten duke marrë një vaksinë të dytë përforcuese,” tha ministri italian i Shëndetësisë Roberto Speranza, i cili së fundmi rezultoi pozitiv me Covid.

Fischer tha se Franca kishte “qartësisht norma të pamjaftueshme të vaksinimit” dhe se nevojitej një vaksinë e dytë përforcuese.

Qeveria e Gjermanisë po pret këshillat e ekspertëve më 30 qershor për të vendosur nëse do të rivendosë rregullat e detyrueshme të veshjes së maskave brenda.

Kryetari i Shoqatës Botërore të Mjekësisë, mjeku gjerman Frank Ulrich Montgomery, ka rekomanduar një “kuti mjetesh” kundër valës Covid që përfshin veshjen e maskave, vaksinimin dhe kufizimin e numrit të kontakteve.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI