Lajme

Covid: 1 në 5 pacientë ende raportojnë simptoma pas dy vjetësh në Zvicër

Rreth një në pesë persona që vuajnë nga Covid-i gjatë në Zvicër kanë ende simptoma pas dy vitesh, tregon një studim. Por shumica e simptomave janë të lehta

Studiuesit nga Universiteti i Cyrihut dhe Universiteti i Kalifornisë intervistuan mbi 1,100 të rritur që jetonin në kantonin e Cyrihut, të cilët ishin infektuar me Covid dhe nuk ishin vaksinuar. Studimi i tyre u botua në British Medical Journal (BMJ) më 31 maj, transmeton albinfo.ch.

Gjetjet e tyre treguan se pothuajse një e katërta (23%) e atyre që vuanin nga Covid nuk ishin shëruar plotësisht pas gjashtë muajsh. Ky raport u ul në 18.5% pas 12 muajsh, por 17% nuk ishin rikuperuar ende pas dy vjetësh.

“Është hera e parë që ne kemi qenë në gjendje të përcaktojmë masën e një sindromi postviral”, tha Milo Puhan, drejtor i Institutit për Epidemiologji, Biostatistikë dhe Parandalim në Universitetin e Cyrihut, për radion publike zvicerane SRF të enjten.

Ndërmjet 4-6% e atyre që morën pjesë në sondazh janë me dëmtime të moderuara ose të rënda në jetën e përditshme, tha Puhan.

Ato përfshijnë njerëz me vështirësi të mëdha përqendrimi, gulçim ose rraskapitje të përhershme.

“Por, ajo që duhet të thoni është se 70% kanë simptoma relativisht të buta, të cilat priren të përmirësohen dhe nuk shkaktojnë ndonjë problem të madh në jetën e përditshme”, tha Puhan.

Numri i përgjithshëm i njerëzve që jetojnë me Covid të gjatë në Zvicër është i paqartë. Zyra Federale e Sigurimeve Shoqërore e Zvicrës raporton se mbi 4,000 njerëz me Covid të gjatë janë regjistruar në zyrë që nga viti 2021. Por numri aktual mendohet të jetë më i lartë.

“Është shumë e vështirë të vlerësohet se sa njerëz janë prekur sot”, pranon Puhan.

Të sëmurët dhe specialistët e gjatë nga Covid kanë krijuar grupe interesi dhe po bëjnë thirrje për një regjistër kombëtar dhe rekomandime të qarta shëndetësore dhe studime terapie, transmeton tutje albinfo.ch.

Covid nuk është më një emergjencë, thotë OBSH

Më 5 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se Covid nuk është më një “urgjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar, ose PHEIC” – statusi më i lartë i mundshëm sipas rregulloreve ndërkombëtare të shëndetit, i cili u aplikua për herë të parë për Covid më 30 janar 2020. Ky ndryshim pason këshillat e ekspertëve të OBSH-së.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se pandemia kishte qenë “në një tendencë rënëse për më shumë se një vit, me imunitetin e popullatës në rritje nga vaksinimi dhe infeksioni”.

Shumë vende kanë hequr prej kohësh shumë nga kufizimet e tyre pandemike. Zvicra njoftoi heqjen e të gjitha kufizimeve për Covid-19 që nga 1 prilli 2022.

Pavarësisht progresit në luftimin e Covid-19, zyrtarët shëndetësorë paralajmërojnë se virusi nuk do të zhduket.

“Faza e urgjencës ka mbaruar, por Covid nuk është… ndërsa ne nuk jemi në gjendje krize, ne nuk mund ta lëmë vigjilencën tonë”, tha Maria van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së për Covid, më 5 maj.

Covid-19 tani do të menaxhohet krahas sëmundjeve të tjera infektive, por mbetet rreziku i shfaqjes së varianteve të reja që shkaktojnë rritje të reja të rasteve dhe vdekjeve, paralajmëron Tedros.

Në Zvicër, numri i rasteve të reja të konfirmuara nga laboratori ka rënë ndjeshëm që nga fillimi i vitit, kur autoritetet federale ndaluan mbulimin e kostove të testeve. Covid ndërkohë vazhdon të qarkullojë në Zvicër, ndonëse në nivel të ulët.