Lajme

Cyrih: Targa me numrin më të ulët ndonjëherë, në ankand

Zyra e Qarkullimit Rrugor të Cyrihut nxjerr në ankand targën “ZH 24” me rastin e Kampionatit Evropian të Futbollit. Është numri më i ulët i ofruar ndonjëherë në një targë të Cyrihut në ankand. Ankandi mbahet me rastin e kualifikimit të Zvicrës në fazën e 16-të të Kampionatit Evropian.

Ky ankand është një “sy demi për thesarin shtetëror të Cyrihut”, njoftoi të hënën në mbrëmje zyra e mediave e Drejtorisë së Sigurisë së Cyrihut. Me rastin e Kampionatit Evropian të Futbollit, Zyra e Qarkullimit Rrugor të Cyrihut nxjerr në ankand “ZH 24”. Nga të ardhurat do të përfitojnë të gjithë banorët e Cyrihut. Ankandi fillon të enjten e ardhshme (27 qershor) dhe përfundon më pak se një javë më vonë të mërkurën (3 korrik).

“Pas ndeshjeve të shkëlqyera në fazën e grupeve, aventura e Kampionatit Evropian për kombëtaren zvicerane të futbollit dhe të gjithë tifozët e saj vazhdon me fazën e 16-të”, tha këshilltari qeveritar, Mario Fehr, drejtoria e sigurisë së të cilit përfshin Zyrën e Trafikut Rrugor.

“ZH 24” përfaqëson një “verë futbollistike plot emocione”, ka vazhduar Fehr.

Deri më tani “ZH 50” ishte targa më e ulët e veturës në kantonin e Cyrihut. Ajo u hodh në ankand gushtin e kaluar për 202,000 franga. Targat pesëshifrore dhe ato më të ulëta janë të disponueshme vetëm në kantonin e Cyrihut përmes ankandit javor të targave të Zyrës së Trafikut Rrugor. Targa më e shtrenjtë deri më tani ishte “ZH 100” (226,000 franga në 2022).

Në dy vjetët e fundit, Zyra e Qarkullimit Rrugor ka fituar rreth 5 milionë franga nga ankandi i targave, vijon njoftimi për shtyp. Të gjitha të ardhurat shkojnë në thesarin e përgjithshëm shtetëror të kantonit dhe në këtë mënyrë përfitojnë e gjithë popullata e Cyrihut./Blick