Lajme

Demonstratat antiturke hyjnë në vikendin e tretë

Protestat kundër përfshirjes ushtarake turke në veri të Sirisë u zhvilluan për fundjavën e tretë në Zvicër, ku rreth 1.000 njerëz demonstruan në Bernë

Demonstruesit thanë se ata po marshonin për të mbështetur shtetin e vetëshpallur kurd të njohur si “West”, një zonë e Sirisë veriore dhe lindore që kufizohet me Turqinë. Qëllimi i demonstratës ishte kundër “luftës së agresionit në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar”.

Kjo pason vetë-varrosjen e një burri kurd, i cili u vu zjarr para selisë së Agjencisë së Refugjatëve të Kombeve të Bashkuara (UNHCR) në Gjenevë të mërkurën – në protestë kundër veprimit ushtarak turk, përcjell albinfo.ch.

Trupat turke kanë pushtuar një korridor të veri-lindor të Sirisë për të krijuar një “zonë të sigurt” përgjatë kufirit me Turqinë. Një armëpushim i brishtë është ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia pas një numri vdekjesh.

Ministri i Jashtëm Zviceran Ignazio Cassis, e ka quajtur përfshirjen e trupave turke një “shkelje të ligjit ndërkombëtar”, duke shtuar: “Shpresojmë që armëpushimi i fundit të respektohet dhe të shfrytëzohet si një mundësi për të negociuar një deskalim dhe zgjidhje politike”, përcjell albinfo.ch.

Para armëpushimit të negociuar ndërkombëtarisht, qeveria zvicerane kishte kërkuar që Turqia të zbatonte një armëpushim të menjëhershëm në Siri.

Fundjavën e kaluar disa mijëra demonstrues në qytetet e Gjenevës, Bernit dhe Luzernit kërkuan një fund të menjëhershëm të dhunës. Fundjavën e kaluar, mijëra u mblodhën në Cyrih dhe Bellinzona me të njëjtën mesazh.

Demonstrata e së shtunës në Bern ishte kryesisht paqësore me fishekzjarre të rastit dhe bomba tymi të shpërthyera, raportoi Agjencia Zvicerane e Lajmeve Keystone-SDA, përcjell albinfo.ch.