Tematike

Dy pjesëtarë të bandës serbe dënohen për vrasjen e kryebashkiakut zviceran

Dy personat i përkasin bandës kriminale ndërkombëtare (me bazë serbe) Pink Panther, e cila është e njohur ndër të tjera, për sulme në dyqanet e stolive

Gjykata e Lartë e Solothurnit ka dënuar dy burra me 18.5 dhe 19 vjet burg, ndër të tjera, për vrasjen e ish-kryebashkiakut të fshatit Metzerlen.

Sipas gjykatës, dy personat i përkasin bandës kriminale ndërkombëtare (me bazë serbe) Pink Panther, e cila është e njohur ndër të tjera, për sulme në dyqanet e stolive të shtrenjta, transmeton albinfo.ch.

Sipas gjykatës është vërtetuar se të dënuarit kanë sulmuar kryetarin e atëhershëm të Metzerlenit në shtëpinë e tij në vitin 2010 dhe e kanë trajtuar aq brutalisht sa që ai më pas ka vdekur.

Në mars të vitit 2010, Borer u sulmua në shtëpinë e tij, pasi autorët besonin se ai kishte shuma të mëdha parash, gjë që rezultoi e gabuar.

Borer vdiq në spital katër muaj pas sulmit brutal, shkruan srf.ch. Nëse vdekja e tij ishte rezultat i drejtpërdrejtë i sulmit ishte vetëm një nga pyetjet e ndërlikuara të cilave Gjykata e Lartë e Solothurnit duhej t’i përgjigjej.

Ndër të tjera, gjykata duhej të sqaronte nëse dy të dyshuarit, një shtetas holandez 43-vjeçar me prejardhje serbe dhe një serb 45-vjeçar, mund të vërtetohej se ishin të pranishëm në vendin e krimit. Në mungesë të pranimit të veprës nga të akuzuarit, gjykata duhej të mbështetej në pika të tjera.

Procesi u mbajt në një vend sekret për arsye sigurie

Vitet e fundit ka pasur disa gjyqe kundër anëtarëve të bandës kriminale Pink Panther. Për shembull, në Cyrih, ku dy pjesëtarë të saj u dënuan me burg për sulmin e një dyqani të bizhuterive. Ose këtë verë në Këln, ku një burrë ishte në gjyq për grabitjen e bizhuterive dhe një transportuesi parash.

Me sa duket, gjyqësori i Solothurnit ka frikë se banda mund të përpiqet të lirojë kolegët e tyre të burgosur. Një gjë e ngjashme ndodhi në vitin 2013 kur dy Pantera Rozë u liruan nga një burg në Vaud.

Për shkak të këtyre shqetësimeve të sigurisë edhe procesi i radhës u zhvillua gjithashtu në një vend sekret, transmeton albinfo.ch. Publiku ishte i përjashtuar, profesionistët e medias mundën ta ndiqnin procesin përmes transmetimit të drejtpërdrejtë. Edhe seanca dëgjimore e shkallës së parë tashmë ishte zhvilluar në këtë mënyrë.

Mbrojtësit sërish kërkuan shpallje të pafajshme në Gjykatën e Lartë. Ata mohuan që klientët e tyre të ishin të pranishëm në vendin e krimit.

Të dy mbrojtësit gjithashtu morën në pyetje para Gjykatës së Lartë se viktima kishte vdekur si pasojë e sulmit. Ata iu referuan trajtimit të mundshëm të gabuar në spital dhe shkakut të vdekjes, pneumonisë. .

Në vendimin e të enjtes pasdite, kryetari i gjykatës deklaroi se akti ishte mizor, brutal dhe gjakftohtë. Prandaj, krimi mund të cilësohet si vrasje, edhe nëse vrasja nuk  kishte  qenë e qëllimshme.

Sipas gjykatës, fakti që viktima më në fund vdiq nga pneumonia është i parëndësishëm. Ish-kryebashkiaku kishte ardhur në spital me lëndime të rënda në kokë, dukej qartë se kjo kishte shkaktuar vdekjen, përcjell albinfo.ch. Gjithashtu, provat sugjerojnë se të dy autorët e kishin goditur viktimën, kështu që gjykata konfirmoi aktgjykimet e shkallës së parë dhe i dënoi dy personat me burgim të gjatë për vrasje dhe tentativë për grabitje.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI