Kosova

Eksperti amerikan e quan qesharak dialogun Kosovë-Serbi

Ai tha se qëllimi i qartë i dialogut duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë.

Eksperti amerikan, David Phillips ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi është një proces qesharak dhe se qëllimet e tij nuk janë përcaktuar që në fillim.

Ai tha se qëllimi i qartë i dialogut duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë, përcjell Albinfo.ch.

“Ky proces është qesharak. Që në fillim nuk janë përcaktuar se cilat janë qëllimet e dialogut. Qëllim i qartë duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë. Nëse Serbia nuk është e përgatitur ta pranojë këtë, është humbje kohe të gërmojmë skajet e marrëveshjeve të vogla”, tha Phillips për Zërin e Amerikës./Albinfo.ch/


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI