Lajme

Francë: Bie ndjeshëm numri i pacientëve në kujdesin intensiv

Numri i njerëzve me koronavirus në njësitë e kujdesit intensiv francez ka shënuar rënie për herë të parë pas një periudhe rritje të ndjeshme.

Numri i njerëzve në kujdes intensiv është një masë kryesore e aftësisë së një sistemi shëndetësor për të përballuar pandeminë.

Qeveria ka thënë se dëshironte që kjo shifër të qëndronte e qëndrueshme midis 2,500 dhe 3,000 përpara se të merrte parasysh kufizimet e lirimit të policisë, por ajo ishte gjithnjë e më e qëndrueshme që nga fillimi i janarit, raporton Reuters, përcjell Albinfo.ch.

Ministria e shëndetësisë gjithashtu raportoi 23,924 raste të reja të konfirmuara COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, nga 23,292 të premten dhe 21,406 të shtunën e kaluar.

Numri kumulativ i rasteve të Francës qëndron në 3.4 milionë. Numri i përditshëm i vdekjeve nga COVID-19 në spitale ra në 230 nga 319 të premten.

Kryeministri Jean Castex shkroi në Twitter të shtunën se Franca tanimë ka vaksinuar një milion njerëz kundër sëmundjes.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI