Lajme

Gjermania duhet të përgatitet për valën Covid në vjeshtë, paralajmërojnë ministrat

Pas një takimi virtual të hënën, ministrat e shëndetësisë të 16 shteteve të Gjermanisë thanë se duhet të vendosen sërish kufizime më të ashpra nëse nevojiten.

“Pandemia e koronës nuk ka përfunduar ende – ne nuk duhet të mashtrohemi nga incidencat aktuale në rënie”, tha ministrja e Shëndetësisë e Saksoni-Anhalt, Petra Grimm-Benne, nga Social Demokratët, e cila aktualisht kryeson Konferencën e Ministrave të Shëndetësisë (GMK), transmeton albinfo.ch.

Sipas GMK-së, variantet e reja të virusit pritet të shfaqen në vjeshtë dhe dimër. Gjatë fundjavës, ministri federal i Shëndetësisë, Karl Lauterbach (SPD), paralajmëroi gjithashtu se varianti më i rrezikshëm Delta mund të kthehet në Gjermani.

“Kjo është arsyeja pse Ministria Federale e Shëndetësisë duhet të hartojë një master plan për të luftuar pandeminë e koronës sa më shpejt të jetë e mundur dhe ta koordinojë atë me shtetet”, tha Grimm-Benne.

Përgatitjet duhet të përfshijnë gjithashtu një ndryshim të Aktit të Mbrojtjes nga Infeksioni, kërkuan ministrat. Ata duan të shohin shtetet që u jepen kompetenca për të reaguar ndaj situatës së infeksionit në vjeshtë dhe dimër. Ata i bënë thirrje qeverisë që të fillojë procesin legjislativ në kohën e duhur dhe të përfshijë shtetet në mënyrë aktive, transmeton tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI