Lajme

Hapen më shumë zona për sportet dimërore, vendet ku mund të skijoni në fundjavë

Në Zvicër që nga mëngjesi i së enjtes ka rënë edhe borë në ultësira. Pas verës së nxehtë dhe nëntorit me shi, tani duhet të lindë humori dimëror dhe bashkë me të edhe dëshira për ski, snowboard, ski cross-country dhe të gjitha sportet e tjera dimërore, shkruan albinfo.ch.

Deri më tani janë hapur vetëm disa zona skijimi. Por, kjo tani po ndryshon me shpejtësi. Zonat e mëposhtme të skive janë hapur ose hapen së shpejti, sipas Blick.

Tashmë janë hapur:

Andermatt-Sedrun-Disentis UR/GR

Arosa GR

Davos-Klosters GR (vetëm Parsenn)

Engelberg-Titlis OW

Fiescheralp VS

Flumserberg SG

Glacier 3000 (VS/BE)

Rajoni i Mythen SZ

Saas-Fee VS

Samnaun GR

St. Moritz GR (Corviglia dhe Corvatsch)

Verbier vs

Veysonnaz-Siviez VS

Zermatt VS

Hapen fundjavën e ardhshme (1/2/3 dhjetor)

Adelboden-Lenk BE

Braunwald GL (operacion vetëm në fundjavë)

Crans-Montana VS (vetëm funksionimi i fundjavës)

Davos-Klosters GR (Jakobshorn)

Elm GL (vetëm funksionimi i fundjavës)

Flims-Laax-Falera GR

Grindelwald-Wengen BE (vetëm Kleine Scheidegg)

Grüsch-Danusa GR

Hoch-Ybrig SZ

Leukerbad SHBA

Portes du Soleil VS

Shalë Hochstuckli SZ

Savognin GR (vetëm funksionimi i fundjavës)

Sörenberg LU (vetëm operacionet e fundjavës)

Stoos-Fronalpstock SZ

Nënujore Chäserrugg SG

Villars-Gryon-Les Diablerets VD (vetëm funksionimi i fundjavës)

Wildhaus-Gamserrugg SG

Hapen gjatë dhjetorit

Airolo TI

Aletsch Arena VS

Amden SG

Blatten-Belalp VS

Davis-Klosters GR (Madrisa, Pischa, Rinerhorn, Schatzalp)

Ebnat-Kappel SG

Grindelwald-I pari BE

Gstaad-Saanen BE

Klewenalp NW

Zgjidhet VD

Lötschental VS

Malbun FL

Meiringen-Hasliberg BE

Melchsee-Frutt LU

Moléson FR

Mürren-Schilthorn BE

Nendaz Mont-Fort/Tracouet VS

Obersaxen GR

Pizol SG

Pontresina GR

San Bernardino TI

Schwarzsee FR

Scuola GR

Splügen GR

Vercorin VS

Zuoz GR

Disa zona skijimi do të ishte dashur të hapeshin këtë fundjavë. Megjithatë, sasia e borës nuk ka qenë ende e mjaftueshme për përgatitjen e mjaftueshme të pjerrësisë kudo – për shembull, në Ebnat-Kappel SG, ku ky fakt përmendet në kasetë për vendndodhjen e shpateve.

“Kur vlerësuam situatën e përgjithshme, arritëm në vendimin që nuk do ta hapim Pizolin këtë fundjavë”, shpjegon Jürg Schustereit (53), menaxher marketingu në Pizolbahnen AG. Megjithatë, nëse vazhdon të bjerë borë, sezoni mund të fillojë më herët se 9 dhjetori i planifikuar.

Fakti që parashikimet për fillimin meteorologjik të dimrit më 1 dhjetor nuk janë rozë, e bën të durueshëm fillimin e mëvonshëm të sezonit: do të ketë vranësira dhe borë të dendur në gjithë Zvicrën. Sipas Meteo News, deri në mëngjesin e së shtunës në male do të bjerë 50 deri në 75 centimetra borë e freskët, lokalisht më shumë.

Në fund të fundit: ka mot shumë të mirë për sportet dimërore të dielën – akull i ftohtë dhe me diell!